Ergonomiczne stanowisko pracy

Ergonomiczne stanowisko pracy

Witaj ponownie:)

Poniżej przedstawię Ci konkretne informacje dotyczące tego, jak urządzić swoje stanowisko pracy, aby maksymalnie odciążyć kręgosłup podczas siedzenia dzięki czemu praca stanie się przyjemnością, zwiększy się Twoja wydajność, a Twoje plecy odczują ulgę.
 
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze zakłada:
 
  1. Fotel. Najbardziej istotne znaczenie dla naszego kręgosłupa ma odpowiedni fotel, ponieważ to z nim nasze plecy stykają się bezpośrednio.  O ile pozostałe elementy wyposażenia stanowiska pracy możesz łatwo dostosować do swojej sylwetki, o tyle zwykłego krzesła nie zmienisz w profesjonalny ergonomiczny fotel. A taki powinien posiadać:
    • Regulowaną wysokość pozwalającą na ustawienie fotela względem biurka i komfortowe ułożenie nóg,
    • Oparcie z możliwością odchylenia do pozycji, w której będziesz mógł swobodnie wypocząć,
    • Odpowiednio wyprofilowane oparcie w odcinku lędźwiowym, pozwalające na naturalne ułożenie kręgosłupa na kształt litery S,
    • Podparcie na wysokości szyjnego odcinka kręgosłupa (zagłówek),
    • Regulowane podłokietniki pozwalające na swobodne oparcie rąk,
       
  2. Monitor. Powinien być ustawiony tak, aby znajdował się około 50 cm od oczu. Najlepiej jest nie patrzeć na niego wprost, ale z góry, pod kątem 30 stopni. Zadbaj też o takie ustawienie monitora, aby nie odbijało się od niego światło słoneczne czy światło sztuczne. Ciągłe przyzwyczajanie wzroku do zmieniających się kontrastów i szukanie właściwego obrazu na monitorze powoduje ból i pieczenie oczu. Właściwe ustawienie wysokości i odchylenia monitora pomoże Ci zwłaszcza w zapobieganiu urazów szyjnego odcinka kręgosłupa.
     
  3. Klawiatura. Podczas pracy dłonie powinny spoczywać na biurku, ponieważ kiedy unosisz je w powietrzu, napinasz niepotrzebnie całe ciało. Trudno byłoby jednak pisać na klawiaturze opierając dłonie płasko na blacie biurka. Na szczęście dostępne są klawiatury, które posiadają plastikowe bądź miękkie podkładki pod nadgarstek. Dzięki temu nawet po wielogodzinnym pisaniu nie będą bolały Cię dłonie, ani stawy nadgarstków.
     
  4. Myszka. Kolejne urządzenie, z którym na co dzień spędzamy dużo czasu. Wybierz do pracy ergonomiczną myszkę, która podobnie jak klawiatura, będzie miała podkładkę pod nadgarstek. Myszka powinna mieć również odpowiedni kształt i wielkość, tak aby Twoja dłoń wygodnie na niej spoczywała. Pewną przewagę nad tradycyjnymi  myszkami mają te bezprzewodowe - pozbywając się kabla możemy swobodnie nimi manewrować. Bezprzewodowe urządzenia są jednak cięższe, dlatego wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań.
     
  5. Biurko. Tutaj najważniejsza jest odpowiednia wysokość, dostosowana do Twojego wzrostu. Odległość w pionie pomiędzy blatem biurka, a siedziskiem krzesła powinna wynosić około 25 cm.
     
Pamiętaj, żeby Twoja sylwetka podczas pracy była rozluźniona, aby nie stwarzać niepotrzebnego napięcia mięśni. Takie napięcie dodatkowo obciąża kręgosłup i przyczynia się do bólu pleców i karku. Jeśli ustawiłeś wszystkie elementy Twojego miejsca pracy zgodnie z powyższymi zaleceniami, a ból pleców nie ustępuje, prawdopodobnie wina leży po stronie źle dobranego krzesła. Dopiero odpowiednie krzesło pozwala na przyjęcie najzdrowszej dla kręgosłupa pozycji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli krzeseł, które zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach cierpiących na dolegliwości kręgosłupa.
 
Już w kolejnym mailu przedstawię Ci najciekawsze rozwiązania i pomysły stosowane w nowoczesnych fotelach po to, aby jak najskuteczniej zmniejszać bóle kręgosłupa wywołane długotrwałą pracą. Daj znać co Ty o tym sądzisz i skomentuj artykuł!
 
Do usłyszenia wkrótce!
Artur Nowakowski
Twój sprzymierzeniec w walce 
z dolegliwościami kręgosłupa.
Właściciel sklepu UlgaDlaKregoslupa.pl

Komentarze:

1. adam

Bardzo ważne uwagi, dziękuję.

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: