Główna przyczyna bólu kręgosłupa

Główna przyczyna bólu kręgosłupa

Witaj serdecznie!

W tym artykule dowiesz się, jak ZA DARMO – tylko dzięki wiedzy – cieszyć się zdrowym i mocnym kręgosłupem. Czytaj więc dalej!

Chyba zgodzisz się ze mną, że najgorszym sposobem na rozwiązywanie problemów jest usuwanie ich objawów, a nie przyczyn, prawda? Nawet pozornie niewinne przeziębienie, nieleczone – może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Podobnie jest z naszym kręgosłupem. Jeśli chcesz cieszyć się życiem bez bólu, musisz reagować na każdą poważniejszą dolegliwość.

Zastanawiasz się, od czego zacząć? Zastanówmy się przez chwilkę, jak traktujemy na codzień swój kręgosłup? Jeśli tak jak ja bardzo dużo czasu spędzasz pracując w pozycji siedzącej, to wręcz musisz pamiętać o jednej bardzo, ale to bardzo ważnej rzeczy. Może już nawet o tym słyszałeś, lecz w natłoku zajęć zapomniałeś wprowadzić to w życie. Ta jedna prosta rzecz może zażegnać lwią część Twoich problemów z bólem kręgosłupa.

Zastanawiasz się co to takiego?

Otóż tajemnicą jest: dobrze przygotowane stanowisko pracy.

Nie wiem czy wiesz, ale kiedy siedzisz, nacisk na kręgi w Twoim kręgosłupie sięga 150 kg, a przy zgarbionej pozycji – nawet 175 kg. Praca przy komputerze wymaga precyzji i skupienia, przez co napinamy całą sylwetkę. Tobie też zdarzyło się, że praca pochłonęła Cię do tego stopnia, że oderwałeś oczy od monitora dopiero po kilku godzinach? Podejrzewam, że tak.

Tymczasem wielogodzinne przebywanie w tej samej pozycji powoduje nieznośne napięcie mięśni, które objawia się bólem pleców i karku. W ten sposób hamujemy też przepływ krwi, co może powodować żylaki, puchnięcie i drętwienie nóg. Prawdopodobne przyczyny dolegliwości to:

  • Zbyt wysokie siedzenie – ból kolan, łydek, drętwienie nóg,

  • Zbyt niskie siedzenie – napięcie w odcinku lędźwiowym i szyjnym, okolicach barku, zwiększenie obciążenia kręgosłupa podczas wstawania,

  • Siedzenie bez oparcia – ból mięśni grzbietu,

  • Zbyt pochylony tułów – urazy dysku międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,

  • Zbyt pochylona głowa – degeneracja dysku międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa,



Również zbyt głębokie fotele nie pozwalają na przyjęcie prawidłowej postawy ciała – garbimy się albo nadmiernie wyginamy odcinek lędźwiowy.

Dobry fotel to podstawa, ale równie ważne jest prawidłowe położenie biurka, monitora czy klawiatury. Dopiero wtedy możemy powiedzieć, że zadbaliśmy o ergonomię pracy.

Nie wiesz jak profesjonalnie przygotować sobie ergonomiczne stanowisko pracy? O nic się nie martw! Wiem, jak cenny jest dla Ciebie czas, dlatego już w następnym mailu przedstawię Ci krok po kroku, jak zmienić Twoje miejsce pracy tak, aby stało się również miejscem przyjaznym dla Twojego kręgosłupa.

Do usłyszenia już wkrótce!
Artur Nowakowski
Twój sprzymierzeniec w walce
z dolegliwościami kręgosłupa.
Właściciel sklepu UlgaDlaKregoslupa.pl

Komentarze:

1. teresa

Potwierdzam Twoje zalecenia.

2. Ewa

Mam 74 lata i zwyrodnieniowe zmiany w kregosłupie lędźwiowym (boczne oraz rotacyjne skrzywienie, dyskopatia i kręgozmyk tylny L3-L4. Zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgów (ze zaznaczonym zanikiem kostnym). Dostałam w prezencie elektryczną matę do masażu kręgosłupa. Czy w moim przypadku stosowanie jej jest wg Pana wskazane ? Jeżeli tak, to z jaką częstością ? Lekarz ostrzega mnie przed jej nadużywaniem, twierdząc że zamiast wzmacniać "rozwałkowuje" ona mój kręgosłup. Czy ma rację ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2.1. Artur Nowakowski

Najlepiej posłuchać lekarza, jeśli on mówi żeby Pani uważała na jej nadużywanie, to proszę się stosować do jego zaleceń.

2.2. Artur Nowakowski

Najlepiej posłuchać lekarza, jeśli on mówi, żeby Pani uważała na jej nadużywanie, to proszę się stosować do jego zaleceń. Każdy kto ma wątpliwości czy powinien stosować masażery przy swoich dolegliwościach, powinien zapytać o to swojego lekarza. Jeśli lekarz zabroni ich stosować, to proszę go posłuchać.

3. Artur Nowakowski

Najlepiej to czy może Pani używać poduszkę masującą jest w stanie określić Pani lekarz, gdyż zna ona Panią najlepiej. Jeśli on odradza zbyt częste korzystanie z tego urządzenia, to uważam że powinna go Pani posłuchać.

4. Elżbieta

Też potwierdzam, ale największą uwagę powinni zwrócić rodzice na siedzące swoje dzieci, aby na przyszłość nie było problemów. Z własnych obserwacji widzę, że jednak rodzice nie dbają o odpowiednie krzesła i odpowiednią wysokość biurka czy monitora. Ogólnie bardzo dużo młodych osób się "garbi", a co najgorsze ,że można to nawet zauważyć już wśród dzieci w szkole podstawowej.

5. bronislaw

Mam 47 lat mój problem polega na tym że miałem złamanie kompresyjne a teraz rwa kulszowa.

5.1. Stanisław Nawrot-chiropraktyk

Jeżeli chodzi o złamanie - proszę sprawdzić na ile dobrze trawi Pan tłuszcze, może być to związane z niskim poziomem witaminy D3.

6. Maria

Witam a ja od 5 m-cy chodzę na masaże kregosłupa na łóżku ceragem. Pomaga naprawdę ale niestety w moim mieście mało chętnuch chodzi i zamykają ceragem za 2 tygodnie. Jestem niepocieszona

7. Krystyna

Zgadzam się z zaleceniami które proponujesz. Od kilkunastu lat choruje na kręgosłup, dyskopatia, ześlizg kręgu, skolioza miedzy łopatkami i na dodatek dziobki na odcinku szyjnym. Od trzech miesięcy stan kręgosłupa pogorszył się szukam pomocy i rad. Wiem jedno weszłam w okres menopauzalny i przybrałam na wadze to nie sprzyja chorobie kręgosłupa, co jeszcze możesz mi poradzić. Dziękuje za pomoc.Pozdrawiam.

7.1. Magdalena Sztangier - fizjoterapeuta

Pani Krystyno, warto pomyśleć o racjonalnym ruchu. Może Pani spróbować pójść na basen i najlepiej pływać na plecach. Warto też regularnie robić ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie kręgosłupa oraz dużo spacerować. Ruch to słodycz dla kręgosłupa.

7.2. stanisław

Aby cokolwiek można podpowiedzieć powinnaś dokładniej opisać swoje badania, nie wiem czy jest możliwość na tym forum zamieszczenia zdjęć choćby RTG czy RM.

7.3. krystyna zycka

Witam dziękuję za odp i rady, zmieniłam swoje życie. Wprowadziłam dietę, schudłam sporo, dużo mam ruchu, ale prócz tego miałam wstrzyknięty lek między kręgi, zabieg wykonano w Anglii, nazwy nie znam, ale była to ingerencja w kręgosłup i wpuszczona lek 3-składnikowy-żel, lek przeciwbólowy i przeciwzapalny - to bardzo pomogło. Wykryto u mnie zzsk i HLA-B27 positive ankylosing spondylitis i mam w tej chwili od 2 lat leczenie w Anglii zastrzykami Enbrel 50 mg. Dzięki tej pomocy lekarzy i oczywiście mojej z nimi współpracy, moje samopoczucie bardzo się poprawiło, dziękuję za radę, pozdrawiam Krystyna.

8. Ryszard

Na dolegliwości mięśniowe - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006--2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowych- szkieletowych. Ból kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Fundacja "Akademia Zdrowych Pleców"

9. dorota

Nie mam siedzącej pracy, bardzo dużo chodzę i jestem w ruchu. Plecy w dolnej części bolą mnie jak siedzę, jak za dużo chodzę czy stoję. Nie dźwigam. Od 3 lat po porodzie często mnie bolą plecy, są okresy, że nie bolą, jednak mam wrażenie, że ból jest non stop. Odczuwam ból jak już się położę wieczorem, chyba kręgosłup daje znać, że tego potrzebuje. Rano czasami nie mogę wstać albo się schylić. Lekarze dają tabletki albo jakieś maści przeciwbólowe. I co robić ?

9.1. Magdalena Sztangier - fizjoterapeuta

Pani Doroto, z Pani opisu można wnioskować zbyt duże napięcie mięśni w odcinku lędźwiowym. Dzieje się tak przy utrwalonej złej postawie np. gdy miednica jest ustawiona w przodopochyleniu, przez co mięśnie brzucha sa rozciagniete i słabną, a mięśnie pleców odcinka lędźwiowego przejmują całą pracę. Mięśnie sa przeciążone i sygnalizują o tym bólem. Warto wzmocnić mięśnie brzucha i pamiętać aby były one napięte podczas każdej czynności. Ulgę mogą przynieść ciepłe okłady lub masaż rozluzniający zbyt napięte struktury. Może Pani wybrać się do dobrego fizjoterapeuty, który postawi diagnozę.

10. Zdzisław

Potwierdzam to co piszesz, wszystkie dolegliwości są konsekwencją niedbałej postawy przy siedzeniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów. jak i wykorzystywaniu w coraz wiekszym stopniu komputera do pracy, zabawy itp.

11. Teresa

Przez 6 godzin siedzę, bo taką mam pracę, ale staram się robić przerwy i np wstaję na kilka minut. Staram się też w okresie letnim chodzić przynajmniej te 2 przystanki z pracy do domu staram się przejść i wtedy staram się a by moje plecy były wyprostowane. Zgadzam się całkowicie z Twoim artykułem.

12. Teresa

Dziękuje za w/w porady, a co może pomóc, prócz brania tabletek na rwę kulszową ? Tabletki są stosowane już 3 tyg. a ataki bólu są częste (chora jest leczona w Anglii, a tam zastrzyków nie stosują).

13. Weronika

Mam zwyrodnienie kręgosłupa, a przy tym skoliozę. Rzeczywiście zbyt dużo czasu spędzam przy komputerze lub w kuchni, co powoduje bóle pleców i krzyża. Bóle stały się na tyle dokuczliwe, że skorzystałam z akupunktury (20 zabiegów). Oczywiście jest już o wiele lepiej. Staram się często zmieniać pozycję, a jako przerywnik stosuję ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa, które przynoszą ulgę. Akupunktura jest zbyt kosztowna i poszukuję innych skutecznych metod na mój kręgosłup.

13.1. Artur Nowakowski

Ćwiczenia rozciągające są bardzo wskazane.
Bardzo dobrym sposobem są zabiegi z fizykoterapii.
Warto poprosić lekarza o skierowanie na takie zabiegi.
Można też spróbować masażu.

14. Basia

Mam 55lat wyniki badania radiologicznego wykazały. Wygładzenie lordozy odcinka szyjnego kręgosłupa. Zaostrzenie krawędzi trzonów C6-C7, pogłębienie lordozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. linia statycznego obciążenia przechodzi przed kością krzyżową(NIESTABILNOŚĆ). Przestrzeń międzykręgowa L5-S1 znacznie przewężona. Wyniki badania diagnostycznego: Badanie MR kręgosłupa w odcinku C1-Th4 wykonane sekwencjami FSE W OBRAZIE T1-i T2-zależnych oraz STIR wykazuje drobne wyrośla kostne tylnych krawędzi trzonów kręgów na poziomie C6/7, które uciskają worek oponowy. Zaostrzenia krawędzi trzonów kręgów. Rdzeń kręgowy w badanym odcinku zmian nie wykazuje. Zaznaczam, iż mam pracę w ciągłym ruchu jestem kucharzem.

15. ADRIAN 28

Witam, mam 28 lat wykryto u mnie po prześwietleniu "SPŁYCONA LORDOZA KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO" OBECNIE PRZEBYWAM ZA GRANICĄ PRACUJE JAKO "KELNER" I OKROPNIE DOKUCZAJĄ MI RÓŻNEGO RODZAJU BÓLE KRZYŻA, MIEDZY ŁOPATKAMI, BÓLE KTÓRE PROMIENIUJĄ. JAK SOBIE RADZIĆ I NORMALNIE FUNKCJONOWAĆ Z TYMI PLECAMI ? W JAKI SPOSÓB LECZYĆ, GDYŻ TU LEKARZ ZALECIŁ MI REZONANS I EWENTUALNIE OPERACJĘ ? POZA TYM NA CO DZIEŃ MUSZĘ SIĘ ZMAGA Z NIESAMOWITYM BÓLEM I PRACOWAĆ. I ZOSTAŁY LEKI KTÓRE DZIAŁAJĄ NA JAKIŚ CZAS A PÓŹNIEJ BÓL WRACA. PRZEPISANO MI "DICLOFEX SR". PROSZĘ O JAK NAJSZYBSZĄ ODPOWIEDŹ BĄDŹ RADĘ.

15.1. Artur Nowakowski

Warto też stosować ćwiczenia rozciągające. Jeśli ma Pan możliwość warto też zastosować masaż.

16. Anita

Co Pan sądzi o masażach przy pomocy łóżka masującego firmy Ceragem?
Pozdrawiam

17. Agnieszka

Jestem masażystką i nie zawsze zgadzam się z lekażem ortopedą, natomiast powyższe rady wydają się byc skuteczne :)

18. Irek

Mam 61 lat jestem na rencie (od pięciu lat) na kręgosłup, mam schorzenie tzw. ZZSK. Chodzę systematycznie do lekarza, dostaję skierowania na fizykoterapię z czego korzystam oraz sporo ćwiczę w domu. W razie silnego bólu używam tabletek Ketonal Duo 150mg. Z góry dziękuję za odpowiedź czy prawidłowo postępuję.

18.1. Artur Nowakowski

Uważam, że fizykoterapia i masaż leczniczy
są bardzo pomocne przy ZZSK.

18.2. Magdalena Sztangier - fizjoterapeuta

Panie Irku, bardzo dobrze, że korzysta Pan z zabiegów. Warto wykonywać ćwiczenia w leżeniu na mięśnie brzucha i pleców. W razie ataku bólu najlepiej położyć się na plecach, na podłodze. Ból może odrobinę się zmniejszy, ale najważniejsza jest ta pozycja (jako prawidłowe ustawienie kręgosłupa), gdy występuje ryzyko zrastania się kręgów.

18.3. Stanisław Nawrot-chiropraktyk

Przy ZZSK zwróciłbym uwagę na jakość pracy wątroby.

19. Adam

Zgadzam się, prawidłowe siedzenie jest bardzo ważne. Niektórzy lekceważą tak błahe sposoby a jest to błąd. Pamiętam jak nie pracując siedziałem cały czas w domu przy komputerze wiercąc się niesamowicie, nie będe opisywać swojej pozycji siedzącej bo tego nie da się opisać:) Zdarzało się tak, że nogi miałem wyżej niż głowę i skutki tego, to oczywiście bóle kręgosłupa a dokładniej odcinka krzyżowego. Na początku nie wiedziałem, że ból ten może być spowodowany nieprawidłowym siedzeniem. Zmieniłem swoją pozycję na prawidłową i ból zniknął.

20. Mani

Artykuł prawdziwy, a krótki filmik wstrząsający, bo wystarczy chwila uświadamiając sobie, że tak jest. Jestem młodą osoba, która wsiąknęła w świat komputera i pozyskiwania wiedzy. Oczywiście rodzice zawsze zwracali uwagę na moją postawę, ale człowiek czasami sam sobie szkodzi przez przypadek. Czytanie książek, uczenie się w pozycji leżącej, podkładanie nóg pod pośladki, połamana pozycja na fotelu (chociaż najwygodniejsza czasem), mimowolne garbienie się przed komputerem, niewłaściwe krzesło. No i to wszystko nazbierało się na skoliozę w wieku 20+ nie może tak być dalej trzeba coś z tym zrobić, oczywiście pozbyć się złych nawyków (chociaż to najtrudniejsze) no i wymienić krzesło. Nie chciałam krzesła z meblowego, zależało mi, żeby było to krzesło rehabilitacyjne. Wolę dołożyć i kupić coś dobrego, wiedząc, że pomoże mi w walce ze złą postawą (nawet poprzez przypominanie, że kupiłam je ze względu na to, żeby dbać o kręgosłup). Na koniec: profilaktyka najważniejsza ! Lepiej zapobiegać niż leczyć. Mam nadzieję, że będę wniebowzięta z siedzenia na krześle Classic, a mój kręgosłup uzyska ulgę :)

21. Anna

Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś.
Przez 21 lat pracy za biurkiem nabawiłam się zwyrodnień, zrośniętych dwóch kręgów szyjnych i kręgozmyku na poziomie L5-S1.
Od 10 lat w wyniku zwolnienia grupowego przestałam siedzieć przy komputerze. Obecnie pracuję fizycznie jako sprzątaczka na wyższej uczelni i bardzo dużo chodzę. Od tego chodzenia wieczorem boli mnie cały kręgosłup, a czasami miewam rwę kulszową. Mam nadzieję, że mata masująca bardzo by mi pomogła w moich dolegliwościach. Czy mam rację?

21.1. Magdalena Sztangier - fizjoterapeuta

Proszę zwracać jak największą uwagę na swoją postawę w trakcie pracy. Gdy będzie Pani utrzymywać wyprostowaną sylwetkę w trakcie dnia, to na wieczór dolegliwości bólowe zapewne będą mniejsze. Jak pracować? Nie schylać się w przód przez ruch w kręgosłupie a schodzić nisko na ugiętych nogach. Dzięki temu kręgosłup będzie zdrowszy, a nogi się wzmocnią. Podczas każdej czynności trzeba napinać mięśnie brzucha, wtedy odciążamy kręgosłup. Na koniec dnia polecam zrobić kilka ćwiczeń na wzmocnienie pleców i brzucha w pozycji leżącej. Mając na uwadze Pani dolegliwości, przed zakupem maty masującej powinna Pani skonsultować się z ze swoim lekarzem. Najlepiej wydrukować sobie opis wybranej maty i zanieść go do lekarza, by stwierdził czy przy Pani schorzeniach może jej Pani używać. Jeśli chodzi o odcinek szyjny to mata raczej jest odpowiednia, natomiast mam wątpliwości co do stosowania jej przy kręgozmyku w odcinku lędźwiowo-krzyżowym (trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, jeśli nie widzi się pacjenta i jego schorzeń "na żywo").

22. Artur Nowakowski

Ma Pani rację. Mata w Pani przypadku okaże się bardzo pomocna.

23. EWA

ZGADZAM SIĘ Z CAŁYM ARTYKUŁEM I STARAM SIĘ STOSOWAĆ TE RADY U MOICH DZIECI, JEDNAK JA JESTEM CAŁY DZIEŃ W RUCHU, DUŻO CHODZĘ, A KRĘGOSŁUP DAJE O SOBIE ZNAĆ NAWET GDY ODPOCZYWAM, BOLI, GDY CHODZĘ, STOJĘ CZY NAWET LEŻĘ, ULGĘ PRZYNOSZĄ MASAŻE ALE CIĄGLE BRAKUJE MI CZASU NA NIE. MYŚLĘ O MACIE MASUJĄCEJ ALE MOŻE JEST COŚ BARDZIEJ SKUTECZNEGO? PROSZĘ O RADY

23.1. Artur Nowakowski

Mata masująca jest bardzo dobrym pomysłem.
Może też Pani stosować ćwiczenia rozciągające.
Warto też zapytać lekarza o możliwość stosowania fizykoterapii.

24. Agnieszka

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Jest mi bardzo trudno utrzymać prawidłową pozycję podczas pracy z komputerem. W moim przypadku szczególnie narażone są kręgi szyjne, które bardzo mnie bolą. Mam nadzieję, że ten kurs mi pomoże.

25. Maria

Mam 58 lat jestem na emeryturze ale po latach pracy został mi w " bagażu emerytki" bardzo zwyrodniały kręgosłup, dyskopatia szczególnie odcinka szyjnego oraz lędźwiowego. Od dłuższego czasu odczuwam ból odcinka lędźwiowego oraz szyjnego, ponadto najbardziej dokuczają mi lekkie zawroty głowy szczególnie podczas chodzenia a nasilają się przy zmianach pogodowych, do tego dochodzi ciche piszczenia w uszach/czuję się jakbym wypiła przysłowiową "setkę" i jakby mózg mi się lasował:-). Robiłam badania na przepływy i są poprawne ciśnienie krwi też w normie. Czy dolegliwość ta może być spowodowana zwyrodnieniem kręgów szyjnych bądź lędźwiowych?

25.1. Artur Nowakowski

Dolegliwości te mogą być spowodowane zwyrodnieniem kręgów szyjnych. Jednak najlepiej powiedzieć lekarzowi o tych objawach aby on jako specjalista powiedział Pani to na pewno.

26. Renata

Artykuł jest ciekawie i obrazowo napisany. Najbardziej zaskoczyło mnie obciążenie kręgosłupa podczas siedzenia. Od razu poprawiłam swoja pozycje na krześle. Mam w domu krzesło wyprofilowane i siedzenie na nim jest przyjemnością w odróżnieniu do zwykłego krzesła. Ważne jest by zwracać uwagę na to jak siedzą dzieci. Dziękuję za ciekawy i pouczający artykuł, chętnie zapoznam sie z dalszymi.

27. Karolina

Witam, dobre rady ale czy dowiem się jak walczyć z bólami w pracy, na stanowisku kelnerki. Gdzie duo się dźwiga? Jak można takiemu bólowi zapobiec ? Pozdrawiam

27.1. Artur Nowakowski

Przy dźwiganiu należy pamiętać aby nie podnosić nic na prostych nogach, trzeba ugiąć nogi i dopiero podnosić przedmiot, to bardzo odciąża kręgosłup. Może Pani również zadbać o kręgosłup po pracy czyli na przykład zacząć ćwiczyć czy też chodzić na basen. Warto też pomyśleć o macie masującej która rozluźnia napięte mięśnie po ciężkim dniu w pracy.

28. andrzej

Dziękuję że mogę zdobywać informacje na ten temat.

29. Waldek

Bardzo mądre zalecenia, jestem kierowcą i z ciężarami mam do czynienia na co dzień. Problem z dyskiem jest nie po raz pierwszy. Nie mogę ustać na lewej nodze, ból jest okropny. Lekarz zalecił leki przeciwbólowe oraz wykonanie rezonansu magnetycznego.

30. Bodzio

Witam. Zaopatrzyłem się w fotel. Zobaczymy w jakim stopniu pomoże. Ostatnio byłem na pokazie mat masujących. Nabrałem ochoty by taką matę sobie kupić. Niestety cena na pokazie była zaporowa. Około 2500zł. Skąd biorą te ceny skoro w sklepach internetowych ta sama mata kosztuje dużo mniej. Przed kupnem chciałbym się dowiedzieć (nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi)czy przy migotaniu przedsionków i torbielach na nerkach można używać mat masujących. Dziękuję za porady i zaczynam je stosować. Myślę że z dobrym skutkiem. Pozdrawiam.

31. Kasia

Witam ja mam dyskopatię i straszne bóle kręgosłupa dość często mam ból prawej nogi aż do pięty jak by ktoś igły wbijał. Mam dość intensywną prace 9 godz, nieraz więcej stoję i do tego biegam kilkakrotnie po schodach. Chce pracować lecz ból nie pozwala, teraz tydzień byłam na zwolnieniu zaraz po świętach wracam do pracy i boje się jak sobie poradzę z bólem. Proszę o pomoc i doradzić jak mam pokonać ból a największy ból mam wieczorem.

31.1. Artur Nowakowski

Ból jest prawdopodobnie największy wieczorem ponieważ kręgosłup jest "zmęczony" po 9 godzinach pracy. Można sobie pomóc używając maty ozonowej. Warto też zapytać lekarza o możliwość masażu, zabiegów z fizykoterapii. Jeśli dużo czasu spędza Pani siedząc polecam zakup fotela ergonomicznego.

32. Teresa

Mam 53 lata pracowałam długo za biurkiem, ale straciłam prace i w tej chwili sprzątam w Szwecji. Straszne bóle kręgosłupa pozostałość po siedzeniu za biurkiem oraz praca w pozycji zgiętej teraz. Jak sobie ulży, proszę o radę.

32.1. Artur Nowakowski

Ciężko jest coś poradzić jeśli nie wiemy jakie jest konkretnie schorzenie. Na pewno dużo ruchu, ćwiczenia rozciągające. Najlepiej nie obciążać zbytnio kręgosłupa. Niech też Pani rozważy zakup fotela ergonomicznego pomoże on utrzymywać prawidłową postawę ciała.

33. Beata

Wszystko to prawda, siedzenie to najgorsza zmora, ja pracuję siedząc 8 godzin. Ostatnio już nie daję rady taki mam ból ale w górnej części pleców, w domu mam matę masującą ale widać niewiele pomaga. Może powinnam częściej chodzić na basen.

33.1. Artur Nowakowski

Sport, ruch w ogóle, jest bardzo wskazany przy pracy siedzącej. Pływanie wzmacnia większość mięśni naszego organizmu więc warto częściej odwiedzić basen. Warto też pomyśleć o fotelu ergonomicznym, który pomoże utrzymać poprawną postawę ciała.

34. Halina

Myślę, że ok. 90%ludzi ma problemy z kręgosłupem, ja też. Zabrakłoby strony aby to opisać. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że to jak się siedzi i na czym jest ważne. Jak i to jak się chodzi i w czym. Ćwiczenia codzienne w domu, spacery i jak dla mnie ćwiczenia w wodzie(basen) pod kierunkiem wykwalifikowanego instruktora przynoszą ulgę i utrzymują kondycje. Dobre manualne rozmasowanie i naciskanie punktów uciskowych (sciatica nerw) daje prawie natychmiastowe efekty czego doświadczyłam po 3-ch miesiącach strasznego bólu. Nie pomagały żadne tabletki, ćwiczenia a uciski typu akupresury dały ulgę. Potem ćwiczenia na basenie i dopiero mogłam zacząć chodzić. Jeżeli się długo siedzi krzesło ma ogromne znaczenie. Siedząc na kanapie można pomoc sobie poduszka z dziurką aby nie było ucisku na kręgi lędźwiowe. Może moje doświadczenia będą pomocne.

35. Marta

Bardzo często bolą mnie plecy mimo że regularnie ćwiczę gimnastykę i trochę sportu (np pływanie i biegi). Doczytałam się również że może być spowodowane nadwagą również nie trafione przeciwnie mam lekką nie dowagę. Znajomi twierdzą, że być może jakiś materac inny kupić oraz udać się do ortopedy. Niestety nie mam na to czasu więc dlatego zapisałam się na te strone, mam nadzieje że znajdę coś dla siebie co przyniesie efekty. Pozdrawiam Marta

35.1. Artur Nowakowski

Znajomi mają rację, dobrze będzie pójść do lekarza. Skoro regularnie Pani ćwiczy a jednak kręgosłup dokucz trzeba pójść do lekarza. Jeśli chodzi o materac, zdrowe spanie jest bardzo ważne.

36. Grażyna

Dziękuję za poradę, chociaż znałam ją wcześniej. Z zawodu jestem projektantem wnętrz i sprawy ergonomii są podstawą w projektowaniu. Pozdrawiam serdecznie

37. tomek

Dziękuje.

38. Mirek

Wszystko to są cenne rady i napewno kto już zna ból rwy kulszowej będzie się przynajmniej starał stosować do tych rad. Szkoda tylko że sięgamy po te rady dopiero wtedy gdy zmiany w kręgosłupie są już mocno zaawansowane i nie do cofnięcia. Powinno być więcej profilaktyki dla ludzi młodych w wieku szkolnym w ogólnodostępnych środkach przekazu by nie dopuścic do powstania pokolenia inwalidów. Mowić o tym powinni fachowcy we wszystkich mediach przy każdej okazji.

39. Elżbieta

Od 2 miesięcy mam straszny ból kręgosłupa, nie pomagają żadne środki przeciwbólowe, miałam robione zdjęcie kręgosłupa. Okazało się, że mam zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgów lędźwiowych, cechy dyskopatii na poziomie L5/S1, obecnie noszę specjalny pas. Byłam też na masażu aby nastawić przesunięty dysk, nie wiem co mogę jeszcze zrobić, żeby sobie ulżyć. Ból ciągnie się do prawej nogi, najgorszy ból jest jak mam przewrócić się na drugi bok, leżąc i przy wstawaniu. Proszę napisać mi co powinnam jeszcze zrobić, żeby sobie pomóc, bo ten ból jest nie do wytrzymania.

39.1. Artur Nowakowski

Proszę zapytać lekarza czy w Pani przypadku są możliwe zabiegi z fizykoterapii. Mogłyby pomóc zmniejszyć ból. Warto też pomyśleć i pościeli wełnianej którą świetnie wygrzeje kręgosłup. Ważne też jest aby zachować prawidłową postawę ciała w tym celu polecam fotele ergonomiczne.

39.2. Życzliwy terapeuta

Pani Elżbieto, wiem że czuje pani swojego rodzaju ulgę nosząc pas, jednakże w długofalowym działaniu jeszcze bardziej pani to zaszkodzi (dojdzie do znacznego osłabienia mięśni stabilizujących kręgosłup). Najlepiej będzie się udać do fizjoterapeuty o specjalizacji w zakresie terapii manualnej.

40. Elżbieta Czekaj

Dziękuje.

41. ramzessa12

Witam wszystkich serdecznie.
Niedawno byłam na Targach medycyny naturalnej i tam dowiedziałam się od fizykoterapeuty, że najlepszym sposobem na pozbycie się bólów kręgosłupa jest położenie się na brzuchu (aż ból ustąpi, co powinno nastąpić po ok. 20 minutach lub dłużej). Przy dolegliwościach z kręgosłupem nie powinno się spać na plecach, lecz tylko na brzuchu lub na boku. Fizykoterapeuta pokazał tez jedno proste ćwiczenie, które powinno się wykonywać, gdy czuje się ból oraz profilaktycznie. Należy stanąć w niewielkim rozkroku i wykonywać skłony do tyłu (przechylać się do tyłu). Ja tak robię i pomaga

41.1. Stanisław Nawrot-chiropraktyk

Ja podszedłbym ostrożnie do tego przechylenia do tyłu, zastosowanie tej metody może być dobre tylko w niektórych przyczynach bólu kręgosłupa.

42. adam

Bardzo pomocne rady o kręgosłupie, dzięki.

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: