Rozluźnij się

Rozluźnij się

Miło mi przedstawić Ci kolejną część poradnika. Tym razem będzie on poświęcony sposobom na rozluźnienie mięśni. To one szczególnie mocno odczuwają negatywne oddziaływanie stresu i tempo dzisiejszego trybu życia.

Czasami zdarza się, że utożsamiamy ból kręgosłupa z bólem pleców. Przyczyny są podobne: nieprawidłowa postawa ciała, niekomfortowy sen lub też nadmiar stresu. Leki rozkurczające czy przeciwbólowe mogą Ci pomóc, ale krótką metę. Warto poznać sposoby na rozluźnienie, które możesz stosować bez obaw, i które nie wywołują efektów ubocznych, tak jak leki.

Najlepszym sposobem na spięte mięśnie jest masaż relaksacyjny. Pobudza on skórę i układ krążenia. Przywraca prawidłowy rytm serca, krążenie oraz ciśnienie krwi. Celem takiego masażu jest zmniejszenie, a następnie eliminacja napięcia fizycznego i psychicznego. Spokojny i rytmicznie wykonany masaż eliminuje negatywne skutki stresu, bóle głowy i pleców, zaburzenia koncentracji, a pomaga zwalczyć depresję. Masażyści oferują szeroką gamę rodzajów masażu, będących modyfikacjami techniki klasycznej.

Masażowi egzotycznemu towarzyszy medytacja, a następnie muzyka i zapach olejków eterycznych. Odchudzający jest zwykle bolesny i polega na rozbijaniu i pobudzaniu tkanki tłuszczowej. Izometryczny pomaga zregenerować mięśnie zmęczone zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Kosmetyczny stosują przede wszystkim panie, którym zależy na poprawieniu elastyczności skóry i tym samym opóźnieniu procesu powstawania zmarszczek. Masaż shiatsu polega natomiast na uciskaniu wybranych części ciała, aby odblokować uwięzioną w ciele energię i powrócić do naturalnej równowagi.

Są to jedne z najbardziej popularnych rodzajów masaży i mogą być modyfikowane tak, aby zadowolić każdą osobę. Podstawowy cel, czyli rozluźnienie mięśni, może nam zapewnić każdy z nich. Najważniejsza jest regularność powtarzania zabiegów, zwłaszcza jeśli ból, na przykład pleców, towarzyszy nam na co dzień. Na dłuższą metę zabiegi takie są dosyć kosztowne.
 


Jeśli nie masz wystarczających środków lub po prostu czasu na dojazdy do masażysty
, dobrym wyjściem może okazać się zakup maty masującej. Kładzie się ją na krześle lub fotelu i podłącza do gniazdka. Za pomocą pilota steruje się urządzeniem, które w zależności od modelu oferuje różne tryby masowania. W zaawansowanych matach dostępne są techniki podobne do tych stosowanych przez masażystów: wibracje, ugniatanie, wałkowanie, shiatsu okrężny lub wałkujący. Niektóre wyposażone są ponadto w funkcję podgrzewania, co wzmacnia efekt masażu.

Największą zaletą takich mat jest to, że możesz je stosować codziennie, np. po przyjściu z pracy, bez wcześniejszego umawiania się na wizytę. Regularne stosowanie przynosi wymierne wyniki. Dzięki matom możesz zyskać relaks i odprężenie zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz. Sam osobiście posiadam matę masującą model HoMedics CBS-1000 z której korzystam po pracy. Jedyny minus takiej maty jest taki, że uzależnia:) Jak człowiek poczuje co to jest komfort masażu i rozluźnionego ciała, to później chce to mieć stale.

Możesz także pobudzić krążenie i rozluźnić mięśnie po codziennej kąpieli. Wystarczy do tego ręcznik frotte. Przerzuć go przez szyję,  końce złap z przodu dłońmi i przeciągaj, prostując na przemian lewą i prawą rękę. Możesz także posmarować dłonie oliwką z dodatkiem olejków łagodzących ból (rozmarynowy, cedrowy, cynamonowy, lawendowy). Jeśli ból jest silny, może to być także przeciwbólowym żel lub maść. Tylko nie przesadzaj z tymi maściami, gdyż one bardzo zakwaszają organizm. Jeśli teraz pierwszy raz spotkałeś się z tematem zakwaszania organizmu, to gorąco polecam Ci o tym poczytać!

Pozytywnie wpływają na rozluźnienie wszelkiego rodzaju ćwiczenia w wodzie. Przy ich wykonywaniu kręgosłup obciążony jest w minimalnym stopniu, dzięki działaniu wypornościowemu wody. Doskonałe poprawiają ogólną kondycję fizyczną, pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi i szczupłej sylwetki. Wzmacniają też mięśnie grzbietu i pośladków, pomagają zlikwidować cellulit i poprawiają nastrój. Może je uprawiać każdy. Najpopularniejszą formą ćwiczeń w wodzie jest aqua aerobic – połączenie pływania i aerobicu. Gimnastyka w wodzie nie obciąża kręgosłupa ani stawów. Ci, którzy chcą się bardziej odprężyć i wyciszyć, mogą wybrać aqua jogę. Zestawów ćwiczeń jest bardzo wiele i ich wybór zależy tylko od pomysłowości prowadzącego zajęcia bądź nas samych.

Skuteczne są tez inne ćwiczenia rozluźniające mięśnie, takie jak skłony, zwisy, wymachy rąk i nóg oraz tzw. „koci grzbiet”. Spośród sportów kręgosłup nie lubi tenisa (gwałtowne obroty ciała obciążają krążki międzykręgowe) oraz podnoszenia hantli. Pozytywnie wpływają na niego: wspomniane pływanie, jazda na rowerze, nordic walking oraz wszystkie inne dyscypliny ogólne, nie obciążające wybranych partii ciała.

Trzeba pamiętać, że intensywne ćwiczenia bez rozgrzewki mogą doprowadzić do przeciążenia lub uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych. Gwałtowne ruchy mogą naderwać wiązadła stawowe. Dlatego przed wszelkimi ćwiczeniami bardzo ważne jest stopniowe przygotowywanie organizmu do wysiłku, przez rozgrzanie i uelastycznienie mięśni.

Komentarze:

1. Krystyna

DZIĘKUJĘ ZA PORADĘ. MYŚLĘ ŻE NABĘDĘ TAKĄ MATĘ. INTERESUJE MNIE BARDZO MATERAC LATEKSOWY,OBOJE Z MĘŻEM MAMY DYSKOPATIĘ I MYŚLĘ O ZMIANIE MATERACA.PROSZĘ O RADĘ.POZDRAWIAM SERDECZNIE.

2. Teresa

Bardzo dobry poradnik naprawdę rzeczowy bez lania wody. Przydatny w mojej siedzącej pracy. Pozdrawiam.

3. Aga

Dziękuję za super informacje ja mam okropne bóle kręgosłupa, przez fakt że mam chory kręgosłup i każde ćwiczenia mi się przydają. Świetny artykuł. Polecam

4. BASIA

WITAM.DZIĘKUJĘ ZA PORADĘ.MAM JUŻ MATĘ MASUJĄCĄ, MATERAC LATEKSOWY I PODUSZKĘ.SUPER SPRAWA.POZDRAWIAM.

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: