Wyśpij się - naturalnie

Wyśpij się – naturalnie!

Dzisiaj poruszę kolejny temat związany ze zdrowym snem: wyborem odpowiedniej kołdry. Większość z nich pozostaje neutralna dla Twojego kręgosłupa, ale są też takie, które mają na niego dobroczynny wpływ. W tym artykule dowiesz się, co mogą Ci zaoferować kołdry wełniane.

Zdrowy sen to nie tylko odpowiednie podłoże do spania, o czym pisałem już w poprzednim artykule. Materac zapewni Ci wygodną podporę dla kręgosłupa, ale równie ważne jest to, pod czym śpisz – czyli zdrowa kołdra.

Być może zadajesz sobie pytanie, jaki jest związek między kołdrą, a zdrowiem kręgosłupa? Wbrew pozorom jest on niezwykle istotny. W zależności od materiału, z jakiego została uszyta, może być lekarstwem na wiele schorzeń.

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje kołder: puchowe, syntetyczne oraz wełniane. Każda z nich powinna być ciepła, lekka i przepuszczająca powietrze. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Kupując kołdrę puchową należy zwrócić uwagę na jej wypełnienie, ponieważ różne rodzaje puchu i pierza bardzo różnią się od siebie gatunkowo. Zdarza się, że producenci mieszają naturalne wypełnienie, np. z gąbką, aby zaoszczędzić na kosztownym materiale. Są one uważane za najcieplejsze, ale też najcięższe.

Kołdry syntetyczne są najtańsze i odpowiednie dla alergików, ponieważ można je prać w wysokiej temperaturze. Szybko się jednak zużywają i nie są tak ciepłe jak puchowe. Natomiast lekarze najbardziej polecają dla osób cierpiących na problemy związane z kręgosłupem kołdry wełniane.

Dla kogo przeznaczone są kołdry wełniane?

Kołdry wełniane przeznaczone są dla osób cierpiących na różne dolegliwości reumatyczne, bóle kręgosłupa i dla tych, którzy przywiązują wagę do zdrowego trybu życia – w ramach działań profilaktycznych. Oto niektóre dolegliwości, w leczeniu których może pomóc wełna:

  • choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa,
  • rwa kulszowa,
  • korzonki,
  • dolegliwości reumatyczne,
  • nerwobóle,
  • bóle pourazowe,
  • schorzenia nerek,
  • zaburzenia termoregulacji,
  • stany zapalne ścięgien, mięśni i więzadeł,
  • zespoły bólowe kręgosłupa,
  • odleżyny,
  • zaburzenia krążenia (gdyż wykonują one delikatny mikro masaż).

Poduszki i zagłówki wełniane są także często stosowane jako podpora głowy i szyi, szczególnie przez osoby cierpiące na bóle szyjnego odcinka kręgosłupa. Ich kształt sprzyja jego stabilnemu, prawidłowemu ułożeniu, a sama wełna dodatkowo ogrzewa kręgi.

Pościel wełniana jest także odpowiednia dla alergików – oczywiście o ile nie jesteśmy uczuleni na samą wełnę. Posiada ona właściwości, dzięki którym nie gromadzi kurzu oraz potu, przez co stwarza niesprzyjające warunki rozwoju dla roztoczy (żywią się one zrogowaciałym naskórkiem i potem ludzkim). Ponadto, dzięki zawartości lanoliny we włóknach oraz sprężystej budowie runa, zabrudzenia zatrzymywane są na powierzchni i nie mają możliwości przeniknięcia w głąb kołdry czy poduszki.

Cechy wełny

Przede wszystkim wełna posiada ogromne zdolności do wchłaniania wilgoci – może wchłonąć nawet do 30% swojej masy, nie sprawiając przy tym wrażenia mokrej. Higroskopijność docenią przede wszystkim te osoby, które w nocy intensywnie się pocą. Ciągłe naprzemienne odkrywanie się i przykrywanie sprzyja rozwojowi chorób reumatycznych. Wełna wchłania pot, by następnie wydostać go na zewnątrz. Sprzyja tym samym utrzymaniu temperatury ciała na jednym poziomie.

Kolejną cechą wełny jest jej zdolność do termoregulacji. Dobra jakościowo wełna zapewni nam ciepło w zimie i ochronę przed przegrzaniem organizmu w lecie. Włókna wełniane kurczą się, gdy jest zimno, a rozprężają, gdy temperatura jest wysoka.

Ponadto wełniane włókna zapewnią nam delikatny mikro-masaż, który usprawni nasze krążenie i pomoże zapobiegać chorobom układu krążenia. Masując zakończenia nerwowe zmniejszają także napięcie i bóle.

Najlepsza jakościowo wełna pochodzi od owiec rasy Merynos. Hoduje się je głównie w Australii, w warunkach naturalnych, gdzie dobowe amplitudy temperatury są bardzo wysokie: od 40°C w dzień do 0°C w ciągu nocy. Dzięki temu runo tych owiec charakteryzuje się odpowiednim skrętem włosa. Ich wełna zatrzymuje gorące powietrze na zewnątrz, chroniąc przed przegrzaniem organizmu, a w nocy zapobiega wychłodzeniu.

Kolejną cechą wełny jest zdolność do eliminowania szkodliwych dla naszego organizmu jonów dodatnich, będących przyczyną zmęczenia i bólu głowy. Zastępuje je jonami ujemnymi, pozytywnie działającymi na organizm ludzki. Jonizacja dodatnia powstaje przez kontakt z syntetykami, które zakłócają system nerwowy, powodując także spadek odporności i nadmierną pobudliwość.

Jest produktem ekologicznym i naturalnym, pozyskiwanym podczas strzyżenia owiec.

Żywa wełna (pozyskiwana przy strzyżeniu żywych zwierząt) zawiera lanolinę, czyli naturalny tłuszcz zwierzęcy. Powleka ona każdy włos, zabijając bakterie i roztocza, a także sprzyja wynoszeniu wszelkich zanieczyszczeń na powierzchnię włosa – brud zostaje na zewnątrz, a w głębi pozostaje czysta wełna. Przeciętna wartość lanoliny w wełnie owczej wynosi 15-20%, natomiast w runie Merynosów 40-45%.

Kołdry wełniane są nieco bardziej wymagające jeśli chodzi o  utrzymanie, ponieważ nie można ich prać w pralce. Zaleca się pranie suche – za pomocą mokrej gąbki. Można je także prać w rękach, ale należy się wstrzymać z wykręcaniem i pozostawić rozwieszoną kołdrę do wyschnięcia. Do czyszczenia wełny zawsze należy używać środków dla niej przeznaczonych, zawierających lanolinę.

Podsumowując, jeśli dolegają Ci w szczególności bóle reumatyczne i choroby stawów to rekomenduję Ci zakup pościeli wełnianej. Znacznie wspomoże ona leczenie.

Pozdrawiam serdecznie
Artur Nowakowski

Komentarze:

1. Janusz

Witam.
Razem z żoną śpimy pod (i na - mamy materac) wełnianą kołdrą już 5 lat.
Nie wszystko jest tak cudowne, ale na pewno dużo zmniejszyły się nasze dolegliwości. Polecam.

2. Barbara

Od kilku lat używam kołdry i prześcieradła z weny ale ostatnio dostałam uczulenia na wełnę i niestety muszę z tego zrezygnować, dotyczy to również wszystkich ubrań. Jestem zrozpaczona.

3. dziunka

Jestem bardzo zadowolona. Mam komplet pościeli wełnianej oraz materac. Super.

4. EWA

Witam, piszę po raz pierwszy . Od dłuższego czasu cierpię na ból pleców w dolnej części kręgosłupa-nie byłam jeszcze u lekarza z powodu braku czasu. Od zeszłego roku pracuję tylko fizycznie tzn.na produkcji i po pracy sprzątanie-jest ciężko ale muszę -zaciskam zęby i tak dalej. Myślałam o macie masującej ale muszę uzbierać pieniędzy, o wełnianej pościeli też mi się marzy. POZDRAWIAM.

4.1. Artur Nowakowski

Mata masująca to dobry sposób na bolący kręgosłup, pościel wełniana bardzo dobrze wygrzewa.
Warto też udać się do lekarza żeby sprawdził co konkretnie się dzieje z Pani kręgosłupem.

5. Alicja

Śpię z mężem w pościeli wełnianej już od 6 lat. W ubiegłym roku kupiłam nową kołdrę z wielbłąda (pierwsza była z merynosa). Ta z wielbłąda jest bardziej delikatna i super się śpi!! Najważniejsze, że ustały bóle stawu biodrowego i kolan.

6. Elżbieta

Witam!
Śpię w pościeli wełnianej już od 5 lat. Polecam wszystkim, którzy mają problemy zdrowotne (bóle kręgosłupa, stawów). Bardzo ważny jest materac.
Moja mama dzięki pościeli wełnianej podleczyła sobie biodro. Znacznie zmniejszyły się bóle. Wcześniej była na lekach przeciwbólowych, dziś używa ich o 2/3 mniej.

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: