Prostotrzymacz - Trzymaj się prosto

Trzymaj się prosto!

Dzisiaj poruszę temat mówiący o tym, jak prawidłowo stać i poruszać się, aby niepotrzebnie nie obciążać kręgosłupa.

Postawa ciała podczas stania jest równie ważna, jak w przypadku siedzenia. Zwłaszcza, gdy wykonujemy pracę, która wymaga od nas długotrwałego przebywania w tej pozycji.

Podstawową sprawą jest równomierne obciążanie stóp. Przenoszenie całego ciężaru ciała na jedną nogę, powoduje deformację kręgosłupa.

trzymaj się prosto

Ważna jest również prawidłowa postawa górnej części ciała. Pamiętaj, aby zawsze mieć wyprostowane plecy. Jeśli masz z tym problem, powieś w widocznych miejscach karteczki z napisem „trzymaj się prosto”.

prostotrzymacz

Prostotrzymacz - świetny sposób na proste plecy

Dobrym sposobem jest też zainwestowanie w tzw. prostotrzymacz. Zapewne pamiętasz popularne na rynku „pajączki”. Obecnie możesz kupić znacznie bardziej profesjonalny sprzęt tego typu. Pasy profilaktyczno-rehabilitacyjne (prostotrzymacze) pomagają przywrócić naturalną postawę sylwetki. Używa się ich podczas codziennych czynności w domu oraz podczas snu.

Prostotrzymacz zapobiega zwyrodnieniom kręgosłupa, ponieważ wymusza przyjęcie właściwej, fizjologicznej pozycji. Polecany jest przy bólach pleców, kręgosłupa, różnego typu rwach czy lumbago. Jego zakup powinny też rozważyć, w ramach profilaktyki, wszystkie osoby mające tendencje do garbienia się. Prostotrzymacz pomoże Ci także skutecznie odprężyć mięśnie i wyeliminować szkodliwe napięcie. Można go stosować przyjmując różne pozycje ciała: podczas stania, siedzenia oraz leżenia.

Odpowiednie obuwie

Noś też odpowiednie obuwie, najlepiej na dosyć grubej i miękkiej podeszwie, ponieważ takie najlepiej amortyzuje wstrząsy i chroni kręgosłup przed urazami. Nie kupuj zbyt dużych butów, bo wtedy przytrzymujesz ich przód palcami, a chód staje się sztywniejszy i mniej naturalny, co także odbija się na zdrowiu kręgosłupa.

Chodzenie w szpilkach

U kobiet ból pleców może być spowodowany chodzeniem na wysokich obcasach. Uniesiona stopa powoduje, że ścięgno Achillesa ulega skróceniu, a po pewnym czasie stałemu przykurczowi. W dalszej perspektywie utrudnia to prostowanie stopy i trzymanie jej w naturalnej pozycji. Chodząc na szpilkach ciężar całego ciała przesuwa sie ku przodowi, deformując sylwetkę. Pogłębia się też naturalne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Główny nacisk zostaje skierowany na stawy międzykręgowe (a nie na trzony kręgów), co powoduje ich przeciążenie i podrażnienie zakończeń nerwowych.

Często kobiety zdają sobie sprawę ze szkodliwego wpływu wysokich obcasów, ale mimo tego nie chcą z nich zrezygnować. Powinny w takim wypadku ćwiczyć, rozciągać i rozluźniać stopę po całodziennym wysiłku, gdyż początkowe kłopoty z prostowaniem stopy, mogą doprowadzić do dotkliwego bólu kręgosłupa. Ponadto szpilki nie amortyzują wstrząsów podczas chodzenia, przez co organizm poddawany jest niewielkim, ale szkodliwym uderzeniom. Jeśli kobieta zdecyduje się na rezygnację z chodzenia na szpilkach, powinna stopniowo ubierać buty na coraz bardziej płaskim obcasie, aby stopa mogła z czasem powrócić do pierwotnego kształtu.

Chodzenie boso

Doskonałym relaksem dla stóp i pleców jest chodzenie boso. Jest to przyjemna i często niedoceniana metoda rozluźniająca. Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła. Wpływa także relaksująco na stopy, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców. Bieganie boso łagodzi przeciążenia, na jakie narażone są stopy. Korzystne jest także wykonywanie drobnych ćwiczeń. Chodzenia na palcach, piętach czy zewnętrznych krawędziach stóp, wzmacnia mięśnie podbicia. Warto chodzić boso nie tylko podczas urlopu, np. na plaży, ale też na co dzień w domu.

Codzienny spacer to samo zdrowie

Chodzenie jest najbardziej naturalną formą aktywności ruchowej. Jest to najtańsza, najprostsza i zarazem najbardziej efektywna recepta na zdrowie. Spacerować należy codziennie, minimum 30 minut. W czasie marszu tułów powinien być wyprostowany, a mięśnie barków i tułowia rozluźnione. Jest to doskonały sposób na przyniesienie ulgi Twoim plecom i kręgosłupowi, szczególnie po całodziennym siedzeniu lub staniu w pracy.
 

Pamiętaj – wyprostowana sylwetka, czy to w pozycji stojącej, siedzącej czy podczas chodzenia, jest kluczowym elementem zdrowego kręgosłupa i pleców.

Komentarze:

1. Paweł

Myślę, że trzymanie prostej postawy ciała jest też związane z poczuciem własnej wartości. Przygarbienie może być wynikiem braku pewności siebie. Gdy już niestety to jest nawykiem, może taki prostotrzymacz byłby pomocny...

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: