Przynosimy ulgę Twojemu kręgosłupowi
0
Twój koszyk jest pusty
Wiedza z zakresu zależności między odżywianiem, a zdrowiem kręgosłupa, jest rzadko przekazywana przez lekarzy. A odpowiednim doborem pokarmów można sobie bardzo skutecznie pomóc.
Wiadomo, że niedobór pewnych witamin powoduje dolegliwości kręgosłupa. Długotrwały niedostatek wapnia ujawnia się w formie osłabienia struktury kości, czyli osteoporozy. Niedobór witaminy B12 może powodować bolesność kręgosłupa i degenerację komórek nerwowych w rdzeniu kręgowym. Niedobór witaminy D może doprowadzić do krzywicy.
U osób z nadwagą nacisk na krążki międzykręgowe jest dużo silniejszy, niż u osób o prawidłowej masie ciała. Jest to przyczyną deformacji krążków oraz napięcia mięśni, a w efekcie bólu. Osoby otyłe mają również problemy z poruszaniem się, ponieważ ich stawy mają mniejszą ruchomość. Usztywnienie stawów i mięśni może z kolei prowadzić do częstszych urazów. Długotrwały ból kręgosłupa negatywnie odbija się także na samopoczuciu chorego, który często chce je poprawić właśnie poprzez zjedzenie czegoś smacznego. Trzeba jednak pamiętać, że walka z nadwagą jest bardzo ważnym elementem w walce o zdrowy kręgosłup.
Uczeni udowodnili, że główną przyczyną zmian chorobowych naszych dysków międzykręgowych jest niedobór wapnia i wody. Jedną z przyczyn jest także zaburzenie gospodarki węglowodanowej, mineralnej i kwasowo-zasadowej. Aby utrzymać kręgosłup w zdrowiu niezbędne jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości witamin: A, B, C, D i soli mineralnych (wapń, magnez, krzem, cynk, chrom). Powinniśmy spożywać pokarm bogaty w kwasy organiczne, mikroelementy i wodę. Składniki te znajdują się w produktach pochodzenia roślinnego, produktach mlecznych (ale nie w mleku) i rybach. Te ostatnie są szczególnie cenne ze względu na bogactwo zawarte w tłuszczach rybnych.
Białko budulcem kości i stawów
Doskonałym źródłem białka, które jest budulcem chrząstki stawowej, jest nabiał. Codziennie staraj się zjeść nieco twarogu lub wypić kefir. Nabiał jest także najważniejszym źródło wapnia, który wraz z fosforem buduje kości i zęby. Wystrzegaj się natomiast mleka. Według naukowców – wbrew powszechnemu mniemaniu – nie wzmacnia ono kości, tylko je osłabia. Mleko wypłukuje wapń z organizmu, przez co sprzyja osteoporozie. Ponadto jest bardzo ciężkostrawne dla dorosłego człowieka i właściwie powinno być spożywane tylko w okresie niemowlęcym – tak jak to ma miejsce u wszystkich innych ssaków. Mleka nie powinni pić dorośli, gdyż nie posiadają oni enzymów trawiennych odpowiedzialnych za trawienie mleka, więc organizm strasznie się z nim męczy. Jeśli zatem bardzo lubisz mleko, warto poczytać o tym, jaki może mieć wpływ na Twoje zdrowie i dlaczego uzyskało miano „białej śmierci” czy „cichego mordercy”. Oczwyście, ten pogląd dla starszych osób jest nie do przyjęcia. Zastanów się jednak, co jest ważniejsze. Twoje zdrowie czy mleko? Jeśli masz krówkę w domu, to proponuję przerzucić się na sery.
Warzywa dla elastyczności stawów
Warzywa zapobiegają procesowi zwyrodnieniowemu i opóźniają starzenie się stawów. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który bierze udział w budowaniu chrząstki, poprawia stan tkanki łącznej i odpowiada za kondycję stawów i ścięgien. Wskazane jest spożywanie w szczególności marchewki, kapusty, ogórków, brokułów, pietruszki, buraków. Wymienione warzywa są także ważnymi źródłami antyoksydantów.
Ryby bardzo pozytywnie wpływają na kręgosłup
Najcenniejsze dla naszego zdrowia są ryby morskie. Powinniśmy spożywać je minimum dwa razy w tygodniu. Najpopularniejsze ryby morskie to między innymi tuńczyk, makrela, śledzie, flądry i sardynki. Zawierają one dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3, które wpływają między innymi na funkcjonowanie stawów oraz ich lepszą sprawność, ruchomość i elastyczność. Kwasy te znajdują się także w owocach morza oraz oliwie z oliwek, oleju lnianym i rzepakowym. Tłuste ryby dostarczają też witaminę D, która działa przeciwzapalnie i wspomaga przyswajanie wapnia. Wspomniane oleje, a także orzechy, dostarczają z kolei witaminę E, która działa przeciwzapalnie.
Szkodliwe produkty
Tłuszcz zwierzęcy, olej słonecznikowy i białe pieczywo w różny sposób negatywnie wpływają na nasze stawy. Szkodliwa dla całego organizmu jest także wszelka żywność wysoko przetworzona: fast foody, chipsy, zupy w proszki itp., ponieważ zawierają dużo soli, konserwantów i substancji chemicznych. Także niektóre używki, jak alkohol, mocna kawa i herbata działają niekorzystnie dla stawów, ponieważ ograniczają wchłanianie wapnia i białka.
Suplementy diety
Jeśli czujesz, że Twoja dieta jest mimo wszystko niewystarczająca dla Twojego kręgosłupa, możesz uzupełnić ją tak zwanym „suplementem diety”. Na rynku są tego typu produkty przeznaczone dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości stawów, kręgosłupa, artretyzm czy zwyrodnienia stawów. Często zawierają glikozaminę czy tez kwas hialuronowy – obydwa te składniki pomagają zwiększyć produkcję mazi stawowej, która powstrzymuje proces niszczenia stawów.
Jeśli Twoje dolegliwości są bardzo silne, skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej diety
Mam nadzieję, że artykuł zwrócił Twoją uwagę na zależność między rodzajem przyswajanych pokarmów, a stanem kręgosłupa, i pomoże Ci w ułożeniu zdrowego jadłospisu.
Pozdrawiam Cię serdecznie życząc smacznego:)
Artur Nowakowski
Twój sprzymierzeniec w walce
z dolegliwościami kręgosłupa.
Właściciel sklepu UlgaDlaKregoslupa.pl
4. Tahida
Tematyka w powyższym artykule powinna być omawiana i przypominana dzieciom od przedszkola! Także w Szkołach Rodzenia! Dietetycy (przynajmniej większość) są niedouczeni, bo "co robi" jeszcze mleko w szkołach ? Jestem dojrzałym człowiekiem i trochę o tym wiem. Masz racje Arturze. Też uważam, że jestem tym co jem i dlatego jestem zdrowa.Polecam wszystkim: jedzcie "korzonki"i nie pożywiajcie się mlekiem żadnego innego ssaka! Mięcho tez nie jest dobre dla nas,a jeśli to sporadycznie. Arturze jestem Twoja fanką. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich zainteresowanych Twoimi radami.
9. Halina Mioduszewska
Witam, w ubiegłym roku kupiłam u Pana krzesło ergonomiczne, które świetnie się spisuje i jestem w dalszym ciągu bardzo zadowolona. Dopiero dzisiaj przeczytałam polecany przez Pana artykuł, jest bardzo ciekawy i poszerzył moje wiadomości o profilaktyce kręgosłupa.
Pozdrawiam serdecznie.
11. Halina
O mleku to już kiedyś słyszałam i to chyba jest prawda. Ja nie piję w ogóle mleka, bo nie lubię, robiłam kilka dni temu badania w kierunku osteoporozy - wynik był b. dobry. Za mało jem ryb. Dzięki za ciekawe informacje, wyrzucam wszystkie zupy w proszku, które czasami gotuję. Serdecznie pozdrawiam Halina
15. Elżbieta
Dzięki za te informacje. Sporo na ten temat czytałam ale mój mąż nie da się przekonać, że mleko szkodzi. On bez niego żyć nie może i do tego przegotowane. Co prawda jest to mleko od gospodarza a nie ze sklepu, ale też szkodzi. Pije, bo dzięki temu nie ma zaparć. Ja nie mogę, mój organizm go nie toleruje. Nawet jak tylko troszkę doleję do porannej kawy, to po jej wypiciu muszę pójść do ubikacji.
Chciałabym zasięgnąć Twojej opinii: Co sądzisz o Vitafonie? Czy faktycznie tak pomaga przy przepuklinie kręgosłupa, że można uniknąć operacji?
Jeśli masz informacje na ten temat to bardzo proszę odpisz. Czekam.