Korzonki - objawy

Korzonki - czy są dla Ciebie groźne?

Schyliłam się, aby sięgnąć po długopis z podłogi... i nagle poczułam potworny ból, który nie pozwolił mi nawet wyprostować się, a każdy ruch był po prostu męczarnią... – to jedna z wypowiedzi osób, które doznały bólu korzonków. Przypadłość ta jest niezwykle uciążliwa i bolesna, a ponadto jeśli wystąpi chociaż raz, lubi wielokrotnie powracać. W tym artykule przedstawię Ci wartościowe informacje i porady związane właśnie z korzonkami.

Medycyna a korzonki

Potocznie zwane korzonki są tak naprawdę stanem zapalnym korzeni nerwowych. Stan zapalny powodują głównie obumarłe lub uszkodzone komórki tkanki kostnej i krążków międzykręgowych (tzw. dysków). W prawidłowo działającym organizmie tkanki te są wypychane na zewnątrz kręgosłupa i stamtąd usuwane przez system limfatyczny.

Problem zaczyna się, kiedy uszkodzone tkanki zaczynają gromadzić się w przyspieszonym tempie i zalegać na powierzchni kręgów. Jeśli odkładają się stopniowo, choroba może przebiegać bezobjawowo. Jednak jeśli złogi tworzą się zbyt szybko, w sposób mechaniczny naciskają na nerwy, dochodzi do obrzęku i zapalenia korzeni nerwowych.

Same korzenie, czyli nasze korzonki, to wiązki włókien nerwowych, odchodzących od rdzenia kręgowego. Ponieważ rdzeń przewodzi bodźce do mięśni i wysyła sygnały nerwowe do wszystkich obszarów naszego ciała, korzonki mogą dotknąć różnych jego części.


Kliknij tutaj i przejdź do artykułu: Przyczyny powstawania choroby korzonki.

Komentarze:

1. jurek

Czy istnieje jakaś pomoc ponieważ mi nie pomagają nawet ketanole od bólu.

1.1. Artur Nowakowski

Czy był Pan już u lekarza? Złagodzić ból pomogą zabiegi z fizykoterapii np. prąd elektryczny, czy miejscowe zabiegi z krioterapii. Najlepiej skonsultować z lekarzem.

2. Jola

Ja miałam kiedyś takie bóle aż do pośladków.Nie mogłam siedzieć.

3. marek

Czy ból w dolnym odcinku kręgosłupa, promieniujący do pachwiny w odczuciu jakby mrowienie jest objawem korzonków?

3.1. Artur Nowakowski

Mrowienie odpowiadałoby objawom korzonków, ale powinien Pan się zgłosić się do lekarza żeby to on postawił diagnozę.

4. Stanisław

W niedzielę przeniosłem z samochodu do domu dosyć ciężką paczkę. W poniedziałek czułem ból w dole kręgosłupa. Wtorek rano nie mogłem się wyprostować. Środa rano już nie spałem nie mogłem wstać, ubierałem się na leżący bo nie byłem w stanie schylić się, taki był ból. Teraz promieniuje i boli mnie podudzie, o kręgosłupie nie wspomnę. Smarowałem się maściami rozgrzewającymi bez rezultatu, przykładałem termofor z gorącą wodą nic lepiej. Czy to są objawy korzonków ?

4.1. Artur Nowakowski

Proszę się zgłosić do lekarza.
Może to być zapalenie korzonków, ale tylko lekarz może postawić diagnozę.

4.2. Aleksandra

Objawy pasują do dyskopatii. Powinien Pan zgłosić się do lekarza, ponieważ ból podudzia świadczy o dosyc dużym nasileniu dolegliwości. Poki co, powinien Pan unikać wyziębień, kilka razy dziennie robic przeprosty kręgosłupa (to proste ćwiczenie-znajdzie je Pan w internecie- na początku jest bolesne, ale pomaga), podczas siedzenia niech wkłada Pan sobie małą poduszkę lub specjalny wałek pod lędźwie. I koniecznie, wizyta u lekarza.

5. Mala

Ja mam chore korzonki, ból nie do zniesienia. Kupiłam plastry, w których chodziłam 24 godziny na dobę i przeszło, ale pewnie nie na długo.

6. adam

od 4 tygodni bolom mnie korzonki bylem u lekarza przepisal masc ale nic nie pomaga oraz tabletki z dodatkiem tramalu ale tez nic do tylu jak sie wyginam to bardzo boli prosze tylko o porade jak sie tego pozbyc

7. marcin

dzien dobry mam ta przypadlos juz 16 lat bardzo wczesnie mnie "dopadly" pomogly mi prady elektryczne i termofor z bardzo goraca woda ,i mam taka rade jesli juz bol przejdzie to cwiczenia fizyczne sa najlepsze przynajmniej w moim przypadku chodze na silownie cwicze ostro i moze mam atak korzonkowy co 2/3 lata ale tylko z wlasnej glupoty podnoszac cos nie tak jak powinno sie pozdrawiam

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: