Korzonki - przyczyny powstania

Korzonki – co jest przyczyną powstania choroby?

Jak wyjaśniłem w poprzednim artykule, korzonki zaczynają dawać o sobie znać, kiedy we wzmożonym tempie zaczynają odkładać się obumarłe komórki tkanki kostnej. Dlatego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czemu tak się dzieje? Powodów jest kilka i są uzależnione od trybu życia i rodzaju wykonywanej pracy.

  • Często uważa się, że korzonki są efektem tzw. przewiania. Faktycznie, korzonki często spowodowane są wyziębieniem okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Sprzyja temu strefa klimatyczna, w której mieszkamy.
  • Objawy nasilają się lub ukazują podczas przeziębienia, kiedy organizm jest osłabiony.
  • Nagły wzrost aktywności fizycznej, powodujący zwiększoną produkcję obumarłych komórek.
  • Przeciążenie kręgosłupa, np. na wskutek wykonania nagłego skrętu tułowia lub podnoszenia zbyt dużego ciężaru.
  • Brak dbałości o kręgosłup w codziennym życiu: nieprawidłowa postawa podczas siedzenia i stania, zły sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów, niewygodne podłoże do spania itd.

Korzonki - jakie są objawy?

Najczęstszym objawem jest silny ból w okolicy krzyżowej, promieniujący na różne partie ciała. Objawy korzonków mogą mieć charakter krótko lub długookresowy i nigdy nie należy ich bagatelizować. Często korzonki lekceważy się, zbijając ich objawy, lecz nie podejmując żadnych działań profilaktycznych na wypadek nawrotu choroby.

Tymczasem według standardów medycznych stan ten określa się jako ostry zespół korzeniowy, który nie leczony może doprowadzić do groźnych powikłań – dlatego też najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Objawy występują głównie u osób dorosłych, u których procesy metaboliczne są spowolnione, i których organizm posiada mniejszą zdolność do regeneracji zniszczonych komórek.

Kliknij tutaj i przejdź do artykułu: Jak wyleczyć korzonki?

Komentarze:

1. adam

Dzień dobry. Widzę że faktycznie co tu pan/pani pisał/a na temat korzonków jest prawdą. Ból jest straszny. Mam taki przypadek od paru dni, czyli od 3. Zacząłem czuć ból na dole kręgosłupa więc nie jestem pewny czy to są korzonki. Jak zmieniam pozycje strasznie mnie boli. Chodzi o to że jak chodzę nie czuję bólu ale jak położę się i zginam odczuwam ten ból chcę wiedzieć czy faktycznie są to korzonki. czy mam zgłosić się do lekarza.

1.1. Artur Nowakowski

Proszę zdecydowanie zgłosić się do lekarza.

2. Natalia

Witam, ja od miesiąca czuję ból z prawej strony kręgosłupa. W zasadzie to na kości miednicy mniej więcej. Jak przekręcam się w łóżku, zginam czy mocniej dotknę. Dopiero teraz wpadłam na to, że mogą być to korzonki. Czy może być to niebezpieczne ?

2.1. Artur Nowakowski

Potocznie zwane korzonki to tak naprawdę zapalenie korzeni nerwowych. Dlatego najlepiej zgłosić się do lekarza żeby to on postawił diagnozę.

3. JUSTYNA

Z tym bólem borykam się od 10 lat. Mam czworo dzieci, ciągle jestem obciążona, nie mogę się odchylić, by wziąć dziecko, żaden lekarz nie może mi pomóc. Nie mam już siły szukać pomocy. Coraz gorzej daje sobie radę. Masaże, lampy, leki i nic.

4. ola

Witam. Od 3 dni bolały mnie plecy, ale wczoraj tak mnie złamało, że nie mogłam chodzić wyprostowana, wyłam z bólu, proszę o pomoc.

5. Ewa

Witam, od kilku dni czuję bóle na dole kręgosłupa, najbardziej boli Mnie tak pośrodku między nerkami... i czasem też boli Mnie prawa nerka. Gdy chodzę boli, gdy leżę tak samo, ale gdy mój chłopak Mnie uciskał tam gdzie Mnie boli bo prosiłam go to nic właśnie Mnie nie bolało . Czasem też nogi Mnie bolą od tego bólu. Również czasem, gdy kaszlnę też trochę Mnie tam zaboli.

6. Inka

Witam,mąz odczuwa ból lewego posladka i obsza tuz nad nim.jestesmy za granica dopiero za 3 tyg bedziemy w Polsce,wiec nie ma mozliwosci wizyty lekarskiej.Jaka moze byc diagnoza?rwa kulszowa?ale noga nie boli-moze to korzonki?

7. Zofia

Witam. Od 2 dni mam ból "korzonków" z prawej strony kręgosłupa lędźwiowego. Schyliłam się, aby otworzyć szufladę i w takiej pozycji pozostałam. Ponieważ problem powtarza się, robiłam kilka miesięcy temu rezonans kręgosłupa lędźwiowego. Po pokazaniu wyniku lekarzowi, stwierdził, że z takim kręgosłupem mogę pracować w kamieniołomach! Nie widzi odchyleń od normy. Tylko skąd ten ból? Dodam, że nie wystoję godziny np. w kościele, bo później nie mogę z bólu się poruszyć. Mam 44 lata. Czy może być inna przyczyna bólu? Bardzo proszę o pomoc.

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: