Maty ozonowe - poradnik

9 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim kupisz matę ozonową

Witaj Przyjacielu!

Jeśli nie wiesz, jaką matę ozonową kupić, zapraszam do lektury tego przewodnika. Omówię w nim zasady działania mat do hydromasażu, przedstawię najważniejsze informacje medyczne oraz najlepsze na rynku maty.

1. Najpierw opowiem Ci, na czym polega działanie kąpieli perełkowej. Na jej skuteczność składa się wiele czynników. Ciśnienie hydrostatyczne, wytwarzane podczas kąpieli, stymuluje krążenie krwi w kierunku serca, jak również pobudza transport produktów metabolizmu. Przemianę materii ułatwia również sam kontakt wody ze skórą.

Duże znaczenie mają pęcherzyki powietrza wytwarzane podczas kąpieli. Małe pęcherzyki unoszą się bardzo powoli i są naładowane elektrycznie. Miliony takich pęcherzyków układają się jeden przy drugim na skórze człowieka. Poprzez wysokie ciśnienie wewnętrzne, drobniutkie pęcherzyki wtłaczają w pory skóry substancje, które transportują (gazy, takie jak tlen, czy olejki eteryczne). Substancje te następnie są wchłaniane przez krew.

Oczyszczające działanie kąpieli polega na tym, że w momencie, w którym  pęcherzyki powietrza odrywają się od skóry, zabierają ze sobą złuszczony naskórek oraz brud. Podczas gdy te drobne cząsteczki przemieszczają się po skórze, odczuwa się masaż. Przesuwają się one w górę i w dół, powodując zwielokrotniony impuls nerwowy. To z kolei prowadzi do zwiększenia ukrwienia skóry, a także uwolnienia od napięcia psychicznego.

Duże pęcherzyki powietrza wywołują silny masaż. Jego działanie dostarczane jest poprzez skórę do tkanek, mięśni, chrząstek międzykręgowych, stawów, a nawet organów wewnętrznych. Jest to szczególnie ważne przy leczeniu m.in. rwy kulszowej, napięcia mięśni, dolegliwościach ramion, przedramion czy uszkodzenia chrząstek międzykręgowych.

Pęcherzyki powietrza doskonale transportują różnego rodzaju olejki do wnętrza skóry lub tworzą nad wodą mgiełkę, którą się wdycha, co zwiększa efekt kąpieli. Należy dobrać odpowiedni olejek do danego schorzenia i dolać podaną ilość do wanny. Szczególnie ważne jest stosowanie olejków podczas  leczenia schorzeń dróg oddechowych. Bardzo ważna jest również odpowiednia temperatura wody.

W tabelkach poniżej możesz odszukać swoje schorzenia, a następnie sprawdzić, w jaki sposób powinieneś stosować matę ozonową przy Twoich dolegliwościach (temperatura wody, czas i siła masażu, liczba kąpieli w tygodniu) oraz jakie olejki wybrać.

Zastosowanie kąpieli perełkowej - układ krążenia


Zastosowanie kąpieli perełkowych - układ kostny


Działanie kąpieli perełkowej na układ kostny, mięśnie i tkankę łączną


Hydromasaż a układ oddechowy


Wpływ hydromasażu na poprawę trawienia


Skóra a kąpiele perełkowe


Wpływ hydromasażu na samopoczucie


2. W tym punkcie opowiem Ci w skrócie, jakie korzyści przynosi regularne używanie maty ozonowej. Poniżej opisuję najważniejsze zalety hydromasażu.

 • Łagodnie obniża podwyższone i podnosi zbyt niskie ciśnienie.
 • Polepsza ukrwienie, zwłaszcza w przypadku zaburzeń ukrwienia ramion i nóg u palaczy.
 • Pomaga w leczeniu schorzeń żył, np. żylakach (podczas kąpieli perełkowej w niskiej temperaturze rozszerzone żyły zwężają się i w znacznym stopniu opróżniaj).
 • Zapobiega infekcjom spowodowanym słabą wentylacją (płytki oraz częsty oddech). Powoduje pogłębienie oddechu i zmiejszenie jego częstotliwości, dzięki czemu płuca rozszerzają się i lepiej wentylują.
 • Wspomaga przeciwdziałanie zaparciom i wzdęciom (pod warunkiem właściwego odżywiania) poprzez pobudzenie pracy jelit. Dzięki temu pomaga także przy odchudzaniu.
 • Wzmacnia układ odpornościowy poprzez polepszenie ukrwienia.
 • Oczyszcza skórę (wg dr W.G. Frenkel) o 80% skuteczniej niż zwykła kąpiel (usuwając bakterie i zarodki, a tekże wspomaga otwieranie się porów, by uwolnić nagromadzone wydzieliny).
 • Pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, wrzodów, czyraków, grzybicy i odleżyn.
 • Kąpiel perełkowa przynosi ulgę przy częstych chronicznych napięciach mięśni, np. pleców, karku, ramion, przedramion.
 • Pomaga zlikwidować ból w okolicach kręgosłupa oraz zwalcza dolegliwości reumatyczne. Polecana jest również w przypadku uszkodzeń więzadeł międzykręgowych (będących przyczyną m.in. napięcia mięśni lub rwy kulszowej).
 • Poprawia jakość snu - zalecana jest w leczeniu bezsenności. Pomaga w likwidowaniu chronicznego zmęczenia i ogólnego wyczerpania. Jest pomocna w odzyskiwaniu formy po intensywnym wysiłku fizycznym, gwarantuje spory zastrzyk energii, poprawia nastrój i relaksuje, a także pomaga usuwać szkodliwe skutki stresu.

3. W przypadku podanych poniżej schorzeń i stanów, o możliwości stowosania maty ozonowej powinien zdecydować lekarz: podczas ostrych, ciężkich infekcji, zakrzepów, anewryzmu, choroby Basedowej (poważna nadczynność tarczycy), zapalenia nerek, nadciśnienia spowodowanego złym funkcjonowaniem nerek, ciężkiego osłabienia układu krążenia, krwawień, nowotworów złośliwych, padaczki, choroby wieńcowej (jak również u osób o słabym sercu), także w okresie ciąży i wszystkich chorobach o ostrym przebiegu.

4. Teraz omówię poszczególne rodzaje mat ozonowych oraz pomogę Ci wybrać najlepszy produkt dla Ciebie. Chciałbym przedstawić Ci trzy wysokiej jakości, solidne i skuteczne maty niemieckiej firmy Dr Frenkel: mata masująca do wanny Normal 1200, mata ozonowa AllExclusive oraz mata do hydromasażu Mega Whirl.

Najbardziej podstawowym modelem jest Normal 1200. Do tej maty dostajesz jeden z trzech komputerów sterujących (do generatorów z pilotem należy dopłacić kwotę podaną przy generatorze), wąż łączący z uchwytem umożliwiającym powieszenie na ścianie, kociołek Kneippa do wirówek kończyn dolnych i górnych, trzy przystawki: do inhalacji i masażu piersi, do masażu pobudzająco-ujędrniającego (przystawka posiada stymulujące wypustki, służy do masażu brzucha, ud oraz bioder), do masaży strumieniowych (może służyć do intensywnego masażu stawów), wieszak do maty, zestaw mocujący do generatora, a także instrukcję obsługi w języku polskim.

W przeciwieństwie do pozostałych dwóch  mat, nie posiada ona wymiennych dysz masujących, wydzielonej „strefy kręgosłupa”, wymiennego siedziska ani poduszki unoszącej ciało w strefie lędźwiowej. Oprócz tego jest mniejsza od innych mat (wymiary: 110cmx45cm).

5. Pozostałe maty, czyli AllExclusive oraz Mega Whirl, są o wiele bardziej zaawansowane technicznie. Posiadają sieć dysz o różnych średnicach, zdejmowane siedzisko z materiału bakteriobójczego, pokrętło regulujące strefy masażu (kark, lędźwie, odcinki kręgosłupa, kończyny dolne) wydzieloną „strefę kręgosłupa”, nakładki dystansowe w okolicach kręgosłupa szyjnego umożliwiające regulację ułożenia, a także są dłuższe niż mata Normal 1200 (150cmx45cm).

Oprócz tego, do tych maty dostajesz jeden z trzech komputerów sterujących (do generatorów z pilotem należy dopłacić kwotę podaną przy generatorze), wąż łączący z uchwytem umożliwiającym powieszenie na ścianie, kociołek Kneippa do wirówek kończyn dolnych i górnych, poduszkę wodoszczelną z przyssawkami (15cmx25cm), wieszak do maty, zestaw mocujący do generatora, instrukcję obsługi w języku polskim oraz trzy przystawki służące do:

 • inhalacji i masażu piersi,
 • masażu pobudzająco - ujędrniającego (przystawka posiada stymulujące wypustki, służy do masażu brzucha, ud oraz bioder),
 • masaży strumieniowych (może służyć do intensywnego masażu stawów).

Otrzymujesz również trzy rodzaje dysz masujących przeznaczonych do:

 • gejzerów,
 • intensywnej kąpieli perełkowej,
 • dysze filtrujące (tworzące tak zwane perełki szampańskie).

6. Różnica między matą AllExclusive a Mega Whirl głównie polega na tym, że ta druga posiada filtr runowy. Jego działanie polega na tym, że filtruje wodę, utrzymując wysoki poziom higieny, rozbija wodę na drobiny, które nie podrażniają centralnego układu nerwowego powodując głęboki relaks oraz tworzy mikroklimat poprzez wytworzenie milionów bąbelków, które łączą się z olejkami. Mata Mega Whirl ma również siedzisko segmentowe, umożliwiające dopasowanie do sylwetki (wygodne również dla osób otyłych i niepełnosprawnych).

Mata masująca do wanny Normal 1200Mata ozonowa AllexclusiveMata do hydromasażu Mega Whirl


                         Normal 1200                         AllExclusive                       Mega Whirl

7.  Podsumowując, jeśli szukasz maty najwyższej jakości, najbardziej zaawansowanej technicznie, która dokładnie oczyści wodę i zmieni ją na uzdrowiskową, przez co ozon będzie jeszcze efektywniej oddziaływał na Twoj organizm, a także sprawi, by działanie olejków było jeszcze skuteczniejsze lub jeżeli jesteś osobą otyłą czy niepełnosprawną i zależy Ci na wygodzie podczas siedzenia na macie (możesz ściągną część siedziska i dopasować je do siebie), najlepsza dla Ciebie będzie mata Mega Whirl.

Natomist jeśli uważasz, że wyżej wymienione korzyści nie są Ci potrzebne, to polecam matę AllExclusive. Również jest bardzo skuteczna oraz stworzona z materiałów wysokiej jakości, jednak nie ma filtra runowego, ani segmentowego siedziska.

Mata Normal 1200, tak jak już wspominałem wcześniej, jest najprostszym i podstawowym modelem. Jest krótka, wytwarza tylko delikatne pęcherzyki powietrza, nie można ustawić w niej dysz, zrobić gejzerów, wyregulować hydromasażu w "strefie kręgosłupa" ani nie posiada poduszki w części lędźwiowej. Dlatego wolę polecić Ci matę Mega Whirl lub AllExclusive, abyś był naprawdę zadowolony z wyboru.

8. Do każdej z wyżej wymienionych mat ozonowych możesz wybrać jeden z trzech generatorów (komputerów sterujących).

Generator ręczny to PERLAMED 9001. Wybierając go, nie musisz nic dopłacać, gdyż jest wliczony w koszt maty. Różni się on od pozostałych komputerów tym, że chcąc zmienić program/ nasilenie masażu, będziesz musiał wstać z wanny, chyba że przymocujesz go zaraz nad wanną, by móc go dosięgnąć nie wstając z kąpieli (ewentualnie ktoś inny zmieni program za Ciebie).

Jeśli zdecydujesz się na jeden z pozostałych generatorów, należy dopłacić kwotę przypisaną do danego generatora (ceny znajdziesz na stronie internetowej mat). Komputer sterujący ENERGY II oraz DREAM posiadają pilot, dzięki któremu nie będziesz musiał wychodzić z wanny, aby zmienić ustawienia generatora. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Natomiast różnica między tymi dwoma generatorami, polega na tym, że model DREAM ma wbudowaną światłoterapię. Decydując się na ten komputer sterujący, zyskujesz dwie terapie: ozonem, którą daje mata oraz terapię światłem. Głównym zadaniem światłoterapii jest wspomaganie systemu odpornościowego oraz poprawa przemiany materii. Dzięki niej Twój organizm stanie się silniejszy, przez co będziesz bardziej odporny na różne infekcje. Poprzez poprawę procesów metabolicznych, zwiększona zostaje możliwość zapobiegania chorobom sercowo- naczyniowym, szczególnie chorobie niedokrwiennej serca.

W tabeli poniżej opisane zostały poszczególne generatory.

Generator PERLAMED 9001

Generator ENERGY II

Generator DREAM

Generator 9001 do maty Normal 1200, Allexclusive i Mega Whirl

 • ozonowanie próżniowe
 • podgrzewanie kąpieli
 • system oczyszczania powietrza (zestaw filtrów zapobiega powstawaniu kamienia i osadu)
 • funkcja masażu wibracyjnego (poprzez wąż przekazywane są wibracje na matę)
 • funkcja jonizacji (tworzenie mikroklimatu)
 • sterowany ręcznie (nie posiada pilota)
 

Generator Energy II do maty Normal 1200, Allexclusive i Mega Whirl

 • ozonowanie próżniowe
 • podgrzewanie kąpieli
 • system oczyszczania powietrza (zestaw filtrów zapobiega powstawaniu kamienia i osadu)
 • funkcja masażu wibracyjnego (poprzez wąż przekazywane są wibracje na matę)
 • funkcja jonizacji (tworzenie mikroklimatu)
 • 12 zakodowanych programów terapeutycznych
 • możliwość ustawienia własnych programów
 • posiada zdalnie sterowany, wodoodporny pilot 

Generator DREAM do maty Normal 1200, Allexclusive i Mega Whirl

 • ozonowanie próżniowe
 • podgrzewanie kąpieli
 • system oczyszczania powietrza (zestaw filtrów zapobiega powstawaniu kamienia i osadu)
 • funkcja masażu wibracyjnego (poprzez wąż przekazywane są wibracje na matę)
 • funkcja jonizacji (tworzenie mikroklimatu)
 • 12 zakodowanych programów terapeutycznych
 • możliwość ustawienia własnych programów
 • posiada zdalnie sterowany, wodoodporny pilot
 • model ze światłem leczniczym (poprawia funkcjonowanie systemu immunologicznego oraz metabolizmu)

9. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, solidnym wykonaniu, a co najważniejsze skutecznym działaniu maty ozonowej, wybierz maty firmy Dr Frenkel. Spełniają one najwyższe standardy. Potwierdza to 5-cio letnia gwarancja i nasza unikalna Gwarancja Satysfakcji, polegającą na tym, że po zakupie masz 21 dni na zastanowienie się czy mata spełnia Twoje wymagania (oczywiście nie może być używana). Jeśli uznasz, że nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz ją zwrócić, a ja nie tylko oddam Ci pieniądze, ale jeszcze pokryję koszty zwrotu towaru.

Do tego dostajesz wysyłkę gratis oraz fachową pomoc w wyborze maty. Stosowanie maty może przywrócić Ci uśmiech na twarzy i radość z każdego dnia bez bólu. W końcu zdrowie jest najważniejsze!

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące mat ozonowych, zadaj je w komentarzu pod artykułem.

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania,
Artur Nowakowski

Komentarze:

1. marzena

Ile kosztuje taka mata i gdzie ją kupić?

1.1. Artur Nowakowski

Maty ozonowe są dostępne w różnych cenach.
W naszym sklepie dostępne są maty niemieckiej firmy Dr Frenkel
w cenie od 1890zł.
Jeśli się Pani zdecyduje, może Pani zamówić matę porzez stronę naszego sklepu (należy szukać w kategorii "maty ozonowe") albo poprzez e-mail: biuro@ulgadlakregoslupa.pl

2. Dominika

Czy implanty metalowe w kostce są przeciwwskazaniem do stosowania maty.
Czy mają Państwo jakieś informacje czy matę taką można stosować w chorobie nowotworowej? Lekarze zazwyczaj nie pozwalają korzystać z żadnych zabiegów, jak ma się to do maty? Czy macie Państwo jakieś informację od lekarzy jak się na to zapatrują?

2.1. Artur Nowakowski

Pani Dominiko, zawsze jeśli ktoś ma wątpliwości czy przy swoich schorzeniach może używać danego produktu, polecam, by wydrukował jego opis i skonsultował się ze swoim lekarzem. Natomiast otrzymałem taką odpowiedź od importera mat ozonowych na Pani pytania:
"Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania maty w sytuacji metalowego implantu - jest to standartowa metoda chirurgii ortopedycznej - działanie maty może tylko poprawić funkcjonowanie motoryczne implantu oraz zapobiec powstawaniu opuchlizn i obrzęków.
Kwestia przeciwskazań do zabiegów w przypadku nowotwora zależy od jego intensywności oraz umiejscowienia - przeciwskazania dotyczą głównie otwartych ran oraz form wysiękowych."

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: