Przynosimy ulgę Twojemu kręgosłupowi
0
Twój koszyk jest pusty
Jeśli po otwarciu strony sklepu internetowego nie wiesz, na który rodzaj pościeli wełnianej się zdecydować: Merynos Australijski, Kaszmir czy Camel, zastanawiasz się czym się różnią, jakie mają właściwości, dla kogo są przeznaczone oraz co oznacza gramatura i certyfikat Woolmark - przeczytaj poniższe porady. Z pewnością znacznie ułatwią Ci wybór!
1. Najpierw odpowiem Ci na pytanie, jakie właściwości mają pościele wełniane:
Pościel Merynos Australijski
2. Zastanawiasz się, dla kogo przeznaczone są pościele wełniane? Uważam, że jest ona odpowiednia dla wszystkich osób, które nie mają alergii na wełnę, ponieważ każdy zasługuje na zdrowy sen. Jednak szczególnie powinieneś zwrócić na nią uwagę jeśli cierpisz na różne dolegliwości reumatyczne, bóle kręgosłupa oraz:
Poduszki i zagłówki wełniane są także często stosowane jako podpora głowy i szyi, przez osoby cierpiące na bóle szyjnego odcinka kręgosłupa. Kształt poduszki sprzyja jego stabilnemu, prawidłowemu ułożeniu, a sama wełna dodatkowo ogrzewa kręgi.
3. Przed zakupem warto jest dowiedzieć się jaka jest gramatura danej pościeli, czyli ile gramów danego produktu przypada na 1 metr kwadratowy. Nie ma to nic wspólnego z procentową zawartością wełny w danej pościel (to, że dany produkt zawiera 100% wełny w runie zapewnia certyfikat WOOLMARK).
Im większa gramatura, tym grubsza będzie pościel. Kołdry letnie mają wełnę tylko z jednej strony, z drugiej zaś jest satyna, więc automatycznie taka kołdra jest cieńsza. Normalne kołdry, które możesz kupić w moim sklepie są podwójne, czyli z jednej i drugiej strony jest wełna, dlatego gramaturę w takim wypadku należy mnożyć razy dwa.
Pościel Camel
4. Zastanawiasz się zapewne, jaka jest różnica pomiędzy pościelą wełnianą: Merynos Australijski, Kaszmir i Camel. Pierwsza pościel zrobiona jest z wełny owiec rasy Merynos Australijski, druga jest mieszanką wełny z Merynosów Australijskich oraz ok. 5- 10% wełny kóz kaszmirskich, trzecia to mieszanka wełny z Merynosów Australijskich i ok. 5- 10% wełny z wielbłąda.
Pamiętaj o tym, że jeśli ktoś będzie próbował Ci wmówić, że dana pościel jest 100% z wełny Wielbłąda, to się nad tym poważnie zastanów, gdyż cena takiej pościeli nie wahałaby się w granicy kilku tysięcy, tylko kilkunastu, a szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem, żeby ktokolwiek robił czy sprzedawał takie pościele, bo najprawdopodobniej nikt by ich za taką cenę nie kupił. U tych producentów, których sprawdziłem, zawartość wełny wielbłąda i kóz kaszmirskich w ich pościelach jest podobna (ok.5%).
Kolejną różnicą jest gramatura. Kołdra z Merynosa Australijskiego ma ok. 530-570g/m kwadratowy (mnożąc razy dwa, ponieważ ta kołdra jest podwójna, czyli 1060- 1140g/m kwadratowy), kołdra Kaszmir oraz Camel mają ok. 550-600g/m kwadratowy (mnożąc razy dwa, ponieważ ta kołdra jest podwójna, czyli 1100- 1200g/m kwadratowy).
Główną różnicą między tymi pościelami jest mikronaż wełny. Chodzi o to, by pojedynczy włosek był jak najcieńszy. Wełna z merynosów to ok. 23-24 mikrony, natomiast w dzianinie typu Camel lub Kaszmir to 18-19 mikrona. Im cieńsza wełna tym lepsza jakościowo, bardziej delikatna i milsza w dotyku. Taka wełna w mniejszym stopniu poddaje się zjawisku skręcania włókien, czyli baranizowania. Dlatego produkty z Merynosa Australijskiego są trochę bardziej szorstkie, natomiast produkty Camel/Kaszmir przyjemne w dotyku.
Oprócz tego, aby pościele Camel/Kaszmir były jeszcze bardziej delikatne, poddawane są silikonowaniu (każdy włosek), dzięki czemu są jeszcze milsze w dotyku. Pościel z wełny Merynosów Australijskich ma to do siebie, że szczególnie w pierwszej fazie użytkowania lubią z niej wypadać „włoski” (nikt nie jest w stanie stwierdzić ile takie intensywniejsze wypadanie może potrwać), jest to dość charakterystyczne i naturalne dla tych produktów.
W pościelach Camel i Kaszmir nie jest to takie intensywne. Klienci zwracają na to szczególną uwagę, dlatego wolą produkty Camel/Kaszmir. Jeśli będziesz się zastanawiał nad wyborem między Camelem a Kaszmirem, to tutaj główną różnicą jest kolor. Camel to odcienie brązu (czasem wchodzące w beż), natomiast jeśli chcesz jasną pościel, to wybierz Kaszmir.
Pościel Kaszmir
5. A teraz obalę kilka mitów, jakie panują na temat pościeli wełnianych:
Jeśli masz jakieś uwagi lub pytania, zadaj je w komentarzu poniżej, a chętnie na nie odpowiem.
Pozdrawiam serdecznie,
Artur Nowakowski
1. zosia
Witam. Mam pytanie, w przypadku choroby nowotworowej można korzystać z tego rodzaju pościeli? Będę bardzo wdzięczna za informacje. Pozdrawiam.
1.1. Artur Nowakowski
W przypadku chorób nowotworowych dobrze będzie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Najlepiej wydrukować sobie opis wybranej pościeli i pokazać go lekarzowi.
2. Aleksander Szeląg
W poradniku "5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz dla siebie pościel wełnianą"czytam: U tych producentów, których sprawdziłem, zawartość wełny wielbłąda i kóz kaszmirskich w ich pościelach jest podobna (ok.5%)odnośnie tej wypowiedzi rodzi mi się pytanie a co z pozostałymi procentami czyli 95 %w pościeli co się znajduje.
2.1. Artur Nowakowski
Pozostałe 95% procent jest to wełna z merynosa - dobierane są cieńsze włoski (dzięki czemu pościel jest milsza w dotyku). Dodatkowo wełna do pościeli Camel poddawana jest procesowi silikonowania, który sprawia że jest ona delikatniejsza, włoski nie wypadają z niej w takiej ilości jak w przypadku zwykłej pościeli z merynosa australijskiego oraz pozbywamy się intensywnego zapachu owczej wełny.
3. Zdzislaw
Witam, mam problem z określeniem wyboru wzoru od C-1 do C-5, gdzie mogę zobaczyć te wzory?
3.1. Artur Nowakowski
Wzory pościeli są dostępne na stronie naszego sklepu oto link:http://www.ulgadlakregoslupa.pl/Sklep/posciele-welniane/
4. ania
Witam! Proszę mi powiedzieć, jeżeli kupuję kołdrę z camela to gdzie będzie napisane ile gramatury na 1 metr kwadratowy jest tego produktu? Czy na metce będzie to napisane? Gdzie to sprawdzić!
4.1. Artur Nowakowski
Na metce będzie tylko informacja, że pościel ma certyfikat WOOLMARK. Czyli jest 100% wełny w runie. Nasza pościel ma gramaturę od 530-600g/m kwadratowy.
5.1. Artur Nowakowski
Zaleca się prać pościel ręcznie max.2 razy w roku z dodatkiem płynu z lanoliną w temperaturze do 30 stopni C, oczywiście ręcznie, np. w wannie. Kołdrę powinno się suszyć w zacienionym miejscu. Jeżeli nie ma Pani czasu na pranie takiej pościeli, może ja Pani oddać do specjalnej pralni, która zajmują się praniem produktów wełnianych - można ją spakować i wysłać do takiej firmy kurierem.