Pościele wełniane - poradnik

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz dla siebie pościel wełnianą

Jeśli po otwarciu strony sklepu internetowego nie wiesz, na który rodzaj pościeli wełnianej się zdecydować: Merynos Australijski, Kaszmir czy Camel, zastanawiasz się czym się różnią, jakie mają właściwości, dla kogo są przeznaczone oraz co oznacza gramatura i certyfikat Woolmark - przeczytaj poniższe porady. Z pewnością znacznie ułatwią Ci wybór!

1. Najpierw odpowiem Ci na pytanie, jakie właściwości mają pościele wełniane:

 • Pościel wełniana jest ceniona ze względu na dużą higroskopijność, która pozwala na wchłonięcie wilgoci nawet do 30% swojej masy. Dzięki temu doskonale wchłania pot i chroni Cię przed nieprzyjemnym uczuciem wilgoci. Nawet jeśli jest Ci zbyt gorąco w nocy, możesz odkryć się bez obawy o przewianie czy zziębnięcie, gdyż nie będziesz spocony.
 • W zimie doskonale sprawdza się dla zmarzluchów, ponieważ jest bardzo ciepła, natomiast w lecie również ją docenisz, ponieważ świetnie odprowadza nadmiar ciepła.
 • Mówi się, że dobra jakościowo wełna zapewni nam ciepło w zimie i ochronę przed przegrzaniem organizmu w lecie. Oczywiście nie chłodzi bezpośrednio, ale dzięki swojej oddychalności i higroskopijności pomaga utrzymać temperaturę ciała na stałym poziomie.
 • Kołdry wełniane mają właściwości termoregulacyjne, przez co pomagają w utrzymaniu właściwej temperatury ciała. Jeśli w nocy często się pocisz, przegrzewasz, a następnie odkrywasz – sprzyjasz procesowi powstawania chorób reumatycznych. Ponadto nieprzespane noce negatywnie odbijają się na zdrowiu.
 • Wełna z owiec rasy Merynos, dzięki swoistej budowie włosia owczego, pomaga zachować stałą temperaturę ciała. Włókna wełniane kurczą się, gdy jest zimno, a rozprężają, gdy temperatura otoczenia rośnie. Oczywiście zadanie to może spełnić tylko włosie najwyższej jakości, głównie owiec rasy Merynos.
 • Wełna nie jest wynalazkiem ludzi, ale samej natury – w ten sposób zwierzęta są chronione przed skutkami wysokich amplitud temperatur. W dzień muszą radzić sobie z upałem, w nocy z dotkliwym zimnem. Szczególnie cenione są owce rasy Merynos, ponieważ hodowane są na pastwiskach, gdzie temperatura w dzień dochodzi do 40° C, a w nocy spada do 0° C (na terenie Australii).

  Dzięki temu runo owiec z rasy Merynos australijski charakteryzuje się odpowiednim skrętem włosa. Ich wełna zatrzymuje gorące powietrze na zewnątrz, chroniąc przed przegrzaniem organizmu, a w nocy zapobiega wychłodzeniu. Jest zatem doskonałym izolatorem.
 • Pościel wełniana jest odpowiednia dla alergików, oczywiście o ile dana osoba nie jest uczulona na samą wełnę, ponieważ dzięki swojej strukturze zapobiega przenikaniu kurzu do wewnątrz i pozostawia go na powierzchni.
 • Zawiera lanolinę, czyli naturalny tłuszcz zwierzęcy. Powleka ona każdy włos. Dzięki temu stwarza ona niesprzyjające warunki rozwoju dla roztoczy, które żywią się zrogowaciałym naskórkiem i potem ludzkim.
 • Włókna wełniane zapewniają również delikatny mikro-masaż, który sprzyja odprężeniu, usprawnia krążenie i zapobiega chorobom układu krążenia. Masując zakończenia nerwowe, włókna zmniejszają także napięcie i dolegliwości bólowe.

                                                                                                             Pościel Merynos Australijski

2. Zastanawiasz się, dla kogo przeznaczone są pościele wełniane? Uważam, że jest ona odpowiednia dla wszystkich osób, które nie mają alergii na wełnę, ponieważ każdy zasługuje na zdrowy sen. Jednak szczególnie powinieneś zwrócić na nią uwagę jeśli cierpisz na różne dolegliwości reumatyczne, bóle kręgosłupa oraz:

 • choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa,
 • choroby zapalne typu reumatoidalnego,
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
 • zespół bolesnego karku,
 • choroba niedokrwienna kończyn dolnych,
 • zaburzenia krążenia,
 • bóle pourazowe,
 • schorzenia nerek,
 • zaburzenia termoregulacji,
 • stany zapalne ścięgien, mięśni i więzadeł,
 • nerwobóle,
 • odleżyny

Poduszki i zagłówki wełniane są także często stosowane jako podpora głowy i szyi, przez osoby cierpiące na bóle szyjnego odcinka kręgosłupa. Kształt poduszki sprzyja jego stabilnemu, prawidłowemu ułożeniu, a sama wełna dodatkowo ogrzewa kręgi.

3. Przed zakupem warto jest dowiedzieć się jaka jest gramatura danej pościeli, czyli ile gramów danego produktu przypada na 1 metr kwadratowy. Nie ma to nic wspólnego z procentową zawartością wełny w danej pościel (to, że dany produkt zawiera 100% wełny w runie zapewnia certyfikat WOOLMARK).

Im większa gramatura, tym grubsza będzie pościel. Kołdry letnie mają wełnę tylko z jednej strony, z drugiej zaś jest satyna, więc automatycznie taka kołdra jest cieńsza. Normalne kołdry, które możesz kupić w moim sklepie są podwójne, czyli z jednej i drugiej strony jest wełna, dlatego gramaturę w takim wypadku należy mnożyć razy dwa.

                                                                                                                                 Pościel Camel

4. Zastanawiasz się zapewne, jaka jest różnica pomiędzy pościelą wełnianą: Merynos Australijski, Kaszmir i Camel. Pierwsza pościel zrobiona jest z wełny owiec rasy Merynos Australijski, druga jest mieszanką wełny z Merynosów Australijskich oraz ok. 5- 10% wełny kóz kaszmirskich, trzecia to mieszanka wełny z Merynosów Australijskich i ok. 5- 10% wełny z wielbłąda.

Pamiętaj o tym, że jeśli ktoś będzie próbował Ci wmówić, że dana pościel jest 100% z wełny Wielbłąda, to się nad tym poważnie zastanów, gdyż cena takiej pościeli nie wahałaby się w granicy kilku tysięcy, tylko kilkunastu, a szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem, żeby ktokolwiek robił czy sprzedawał takie pościele, bo najprawdopodobniej nikt by ich za taką cenę nie kupił. U tych producentów, których sprawdziłem, zawartość wełny wielbłąda i kóz kaszmirskich w ich pościelach jest podobna (ok.5%).

Kolejną różnicą jest gramatura. Kołdra z Merynosa Australijskiego ma ok. 530-570g/m kwadratowy (mnożąc razy dwa, ponieważ ta kołdra jest podwójna, czyli 1060- 1140g/m kwadratowy), kołdra Kaszmir oraz Camel mają ok. 550-600g/m kwadratowy (mnożąc razy dwa, ponieważ ta kołdra jest podwójna, czyli 1100- 1200g/m kwadratowy).

Główną różnicą między tymi pościelami jest mikronaż wełny. Chodzi o to, by pojedynczy włosek był jak najcieńszy. Wełna z merynosów to ok. 23-24 mikrony, natomiast w dzianinie typu Camel lub Kaszmir to 18-19 mikrona. Im cieńsza wełna tym lepsza jakościowo, bardziej delikatna i milsza w dotyku. Taka wełna w mniejszym stopniu poddaje się zjawisku skręcania włókien, czyli baranizowania. Dlatego produkty z Merynosa Australijskiego są trochę bardziej szorstkie, natomiast produkty Camel/Kaszmir przyjemne w dotyku.

Oprócz tego, aby pościele Camel/Kaszmir były jeszcze bardziej delikatne, poddawane są silikonowaniu (każdy włosek), dzięki czemu są jeszcze milsze w dotyku. Pościel z wełny Merynosów Australijskich ma to do siebie, że szczególnie w pierwszej fazie użytkowania lubią z niej wypadać „włoski” (nikt nie jest w stanie stwierdzić ile takie intensywniejsze wypadanie może potrwać), jest to dość charakterystyczne i naturalne dla tych produktów.

W pościelach Camel i Kaszmir nie jest to takie intensywne. Klienci zwracają na to szczególną uwagę, dlatego wolą produkty Camel/Kaszmir. Jeśli będziesz się zastanawiał nad wyborem między Camelem a Kaszmirem, to tutaj główną różnicą jest kolor. Camel to odcienie brązu (czasem wchodzące w beż), natomiast jeśli chcesz jasną pościel, to wybierz Kaszmir.

                                                                                                                              Pościel Kaszmir

5. A teraz obalę kilka mitów, jakie panują na temat pościeli wełnianych:

 • Klienci pytają mnie często czy powinni powlekać pościel wełnianą, ponieważ słyszeli, że najlepiej spać pod nią bezpośrednio i najlepiej na gołe ciało. Odpowiem Ci prosto: należy ją powlec cienką bawełnianą poszewką. Głównie ze względów higieny, w końcu jeśli ktoś ma zwykłą kołdrę, to ściąga poszewkę i może ją prać kiedy chce, raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie, itd. I tak samo powinno być z pościelą wełnianą.

  Natomiast jeśli będziesz spał pod pościelą bez poszewki, to trudno będzie spełnić te normy higieny, ponieważ taką pościel powinno się prać max. 2 razy w roku, żeby zbyt szybko się nie zniszczyła i nie straciła swoich właściwości.

  Jeśli chodzi o samo pranie, to jak już wspomniałem, zaleca się prać ręcznie max.2 razy w roku z dodatkiem płynu z lanoliną w temperaturze do 30 stopni C, oczywiście ręcznie, np. w wannie. Kołdrę powinno się suszyć w zacienionym miejscu. Jeżeli nie masz czasu na pranie takiej pościeli, możesz oddac ją do specjalnej pralni, która zajmują się praniem produktów wełnianych - możesz ją spakować i wysłać do takiej firmy kurierem.
 • Kolejny mit to długowieczność pościeli wełnianych. Taka pościel, jak praktycznie wszystko, po jakimś czasie traci swoje właściwości. Nikt nie będzie Ci w stanie powiedzieć ile lat je zachowa, gdyż zależy to głównie od użytkowania.

  Są osoby, które się bardziej pocą, inne mniej, są takie które używają ją bez poszewek, inne z poszewką i takie które piorą ją częściej niż się zaleca, suszą na słońcu, nie dodają lanoliny do prania itd. Natomiast jeśli będziesz o nią dbał i używał zgodnie z zaleceniami, to przez długi czas będziesz cieszyć się zdrowym snem.
 • Jakiś czas temu miałem sporo telefonów na temat tego jaki kolor tła ma metka na którym widnieje napis WOOLMARK. Okazało się, że ktoś wpisał na jakimś forum, że to ma ogromne znaczenie, gdyż kolory oznaczają, jaki jest procent zawartości wełny w danej pościeli. To również nie jest prawda.

  Certyfikat WOOLMARK oznacza sam w sobie, że dany wyrób zawiera 100% wełny. I nie ważne czy napis jest na białym, czarnym czy zielonym tle. Jeśli dany produkt posiada taki certyfikat, to jest w 100% wełniany. A każdy producent może sobie naszyć metkę dowolnego koloru.

Jeśli masz jakieś uwagi lub pytania, zadaj je w komentarzu poniżej, a chętnie na nie odpowiem.

Pozdrawiam serdecznie,
Artur Nowakowski

Komentarze:

1. zosia

Witam. Mam pytanie, w przypadku choroby nowotworowej można korzystać z tego rodzaju pościeli? Będę bardzo wdzięczna za informacje. Pozdrawiam.

1.1. Artur Nowakowski

W przypadku chorób nowotworowych dobrze będzie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Najlepiej wydrukować sobie opis wybranej pościeli i pokazać go lekarzowi.

2. Aleksander Szeląg

W poradniku "5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz dla siebie pościel wełnianą"czytam: U tych producentów, których sprawdziłem, zawartość wełny wielbłąda i kóz kaszmirskich w ich pościelach jest podobna (ok.5%)odnośnie tej wypowiedzi rodzi mi się pytanie a co z pozostałymi procentami czyli 95 %w pościeli co się znajduje.

2.1. Artur Nowakowski

Pozostałe 95% procent jest to wełna z merynosa - dobierane są cieńsze włoski (dzięki czemu pościel jest milsza w dotyku). Dodatkowo wełna do pościeli Camel poddawana jest procesowi silikonowania, który sprawia że jest ona delikatniejsza, włoski nie wypadają z niej w takiej ilości jak w przypadku zwykłej pościeli z merynosa australijskiego oraz pozbywamy się intensywnego zapachu owczej wełny.

3. Zdzislaw

Witam, mam problem z określeniem wyboru wzoru od C-1 do C-5, gdzie mogę zobaczyć te wzory?

3.1. Artur Nowakowski

Wzory pościeli są dostępne na stronie naszego sklepu oto link:http://www.ulgadlakregoslupa.pl/Sklep/posciele-welniane/

4. ania

Witam! Proszę mi powiedzieć, jeżeli kupuję kołdrę z camela to gdzie będzie napisane ile gramatury na 1 metr kwadratowy jest tego produktu? Czy na metce będzie to napisane? Gdzie to sprawdzić!

4.1. Artur Nowakowski

Na metce będzie tylko informacja, że pościel ma certyfikat WOOLMARK. Czyli jest 100% wełny w runie. Nasza pościel ma gramaturę od 530-600g/m kwadratowy.

5. Iwona

A jak taką kołdre wyprać bo jak się domyślam raz na jakiś czas powinna byc wyprana?

5.1. Artur Nowakowski

Zaleca się prać pościel ręcznie max.2 razy w roku z dodatkiem płynu z lanoliną w temperaturze do 30 stopni C, oczywiście ręcznie, np. w wannie. Kołdrę powinno się suszyć w zacienionym miejscu. Jeżeli nie ma Pani czasu na pranie takiej pościeli, może ja Pani oddać do specjalnej pralni, która zajmują się praniem produktów wełnianych - można ją spakować i wysłać do takiej firmy kurierem.

6. Barbara

Jak sprawdzić czy gramatura wełny jest faktycznie taka jak podana w opisie? Oraz jak sprawdzić pościel Camel czy jest dodatek Camela i czy to jest ok. 5-10% ?

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: