Rwa kulszowa - jak zapobiegać

Rwa kulszowa – jak zapobiegać?

Rwa kulszowa może być spowodowana przez wiele czynników chorobotwórczych. Na pewno można do nich zaliczyć: przyjmowanie nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, niewłaściwy sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów, siedzący tryb życia i doprowadzenie do zastania kręgosłupa.

U niektórych osób rwa kulszowa może wystąpić także po wyziębieniu okolicy krzyżowo - lędźwiowej lub nasilać się przy zmianie pogody (meteopaci). Oprócz tego jest grupa osób szczególnie podatna na rwę kulszową. Są to osoby cierpiące na cukrzycę, podatne na przeziębienia, a także ze zmianami nowotworowymi.

Rwa kulszowa - jak powstaje?

Najczęściej zapalenie nerwu kulszowego powstaje w wyniku uszkodzenia krążka międzykręgowego (dysku), który może doprowadzić do ucisku korzenia tego nerwu w splocie krzyżowym. Te dwa czynniki są z resztą przykładem reakcji łańcuchowej: to wieloletnie zmiany zwyrodnieniowe prowadzą do uszkodzenia dysku, który podrażnia nerw. Często też rwa kulszowa objawia się po wykonaniu nagłego ruchu przez osobę, której mięśnie przykręgosłupowe są mało elastyczne.

Co mogę zrobić aby zmniejszyć ból?

Powinieneś szczególnie dbać o swój kręgosłup:

  • wykonywać zabiegi rozluźniające (pomogą masaże, kąpiele masujące)
  • wykonywać ćwiczenia na kręgosłup,
  • prawidłowo siedzieć i dźwigać,
  • nie dopuszczać do zawiania pleców (polecam kołdry wełniane).

Kliknij tutaj i przejdź do artykułu: Jak wyleczyć rwę kulszową?

Komentarze:

1. wojtek

Bardzo dziękuję za wskazówki.

2. janusz

Napisz mi proszę jak podwyższyć ciepłoptę ciała. Osoba starsza 89 lat, ma ostatnio temperaturę poniżej 36 stopni najczęściej 35 i nie wiemy jak ja podnieść. Tydzień temu zakończyła leczenie zapalenia dolnego płata płuca prawego antybiotykiem.

2.1. Artur Nowakowski

Najlepiej skonsultować się z lekarzem. Po terapii antybiotykowej trzeba wzmocnij organizm zażywać witaminy, zdrowo się odżywiać wygrzewać się - polecam pościel wełnianą.

3. jarekg2@onet.eu

Witajcie. Właśnie dwa dni temu miałem kolejny atak bólu. Piszę kolejny bo mój problem rozpoczal sie 12 lat temu. Pierwszy raz i tak średnio co 3-5 lat ponawia się. Tym razem było to już 4 raz. Jak zwykle zaczyna się czuć małe pikanie, pobolewanie ale do zniesienia. Wróciłem do domu z pracy już bardzo słabo chodząc, ból przybierał na sile. Będąc już w domu z trudem zdjąłem buty, idąc do sypialni bardzo powoli nastąpił atak bólu, upadłem i wylałem nie moglem znaleźć pozycji kojącej, ból jakby ktoś bez znieczulenia rozrywał kręgosłup.Półtora godziny leżałem, co jakiś czas delikatnie się czołgałem by dostać się do salonu. Nie mogłem wezwać karetki bo drzwi były zakluczone, rodzina o 4-tej wróciła i wezwała karetkę. Na leżąco podano mi morfinę ponownie zwiększona dawka pozwoliła mi po pół godziny z pomocą sanitariusza się podniosłem.Nie znałem takiego bólu, tym razem myślałem, że to już koniec, że nie będę chodził obecnie jestem na silnych lekach przeciwbólowych i rozkurczowych.

3.1. Wojciech Góra Kraków

To nie są leki tylko środki! Pomagają zniwelować objawy ale po pierwsze Cię nie wyleczą a po drugie są szkodliwe. Poszukaj lepiej dobrego specjalisty od terapii manualnej w swojej okolicy. Najpierw trzeba wyeliminować przyczyny powstawania bólu!

4. Magda

Witam! Proszę o radę. Nie wiem czy moje dolegliwości można określić jako rwę kulszową. Niemniej jednak dla mnie są dokuczliwe. Cierpię na nie od paru lat. Ból zlokalizowany jest w okolicy lewego biodra i promieniuje do tylnej części lewej nogi. Nie powoduje unieruchomienia, tak jak w przypadku rwy kulszowej ale jest bardzo męczący. Ból odczuwam także pod lewą łopatką i w tylnej części lewego ramienia. Nie wiem czy te dolegliwości mają związek ze sobą. Byłam u lekarza kilkakrotnie ale badania nic nie wykazały. Dostałam leki przeciwbólowe ale przecież nie mogę ich brać ciągle. Dlatego zaciskam zęby i tak z dnia na dzień funkcjonuję.

4.1. Magdalena Sztangier - fizjoterapeuta

Pani Magdo, może być wiele przyczyn takiego bólu, np skolioza, zwyrodnienia stawu biodrowego i wiele innych. Czy była Pani u ortopedy? Najlepiej byłoby umówić się na wizytę do fizjoterapeuty, który by Panią zdiagnozował i poprowadził w rehabilitacji.

4.2. Magdalena Sztangier - fizjoterapeuta

Pani Magdo, może być wiele przyczyn takiego bólu, np skolioza, zwyrodnienia stawu biodrowego i wiele innych. Czy była Pani u ortopedy? Najlepiej byłoby umówić się na wizytę do fizjoterapeuty, który by Panią zdiagnozował i poprowadził w rehabilitacji.

5. Wiola

Witam. proszę o rade czy w rwie kulszowej dobre jest nastawienie kręgu chodzę na fizjoterapie od 10 dni i ból nie ustaje.

6. asia

Miałam rwę kulszową, koszmar! Serie zabiegów akupunktury postawiły mnie na nogi. Polecam, ale ważne, by wybrać sprawdzony gabinet! Polecam doktor Łączkowską.

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: