Spokojny sen

Spokojny sen

Cieszę się, że mogę Ci przekazać kolejne informacje na temat sposobów utrzymania Twojego kręgosłupa w zdrowiu i bez bólu pleców. W tym odcinku chciałbym Ci przekazać, jak dużą rolę w tej kwestii odgrywa sen.

Ogólnie wiadomo, że przesypiamy 1/3 naszego życia. Dlatego zadbanie o komfortowe warunki podczas snu jest bardzo ważne – szczególnie dla Twojego kręgosłupa.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że łóżko zapewniające prawidłowe podparcie dla naszych pleców, jest jednym z najistotniejszych czynników pomagającym chronić nas przed rozwojem schorzeń kręgosłupa.

Ponad 60% ludzi w Polsce cierpi z powodu bólu kręgosłupa, w dużej mierze z powodu niewygodnego łóżka. Zadbaj więc o wygodne miejsce do spania. Jeśli po całym dniu pracy bolą Cię plecy, a jedyną formą relaksu jest wieczór spędzony przed telewizorem – najlepszym sposobem na regenerację organizmu jest zdrowy sen. Idealnym podłożem do spania jest stelaż zbudowany z desek, na którym kładziemy materac.

Zwykły, zużyty stelaż i wygnieciony, zapadający się materac mogą spowodować przeciążenie niektórych partii mięśni i zwiększać ból pleców. Prawidłowy materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Nie kupuj wodnego łóżka, gdyż zbyt mocno zapada się ono pod ciężarem ciała. Podstawową cechą powinno być to, że materac będzie potrafił dostosować się do naturalnych krzywizn Twojego ciała. Dla osób cierpiących na ból kręgosłupa najbardziej polecane są materace lateksowe. Są one nieco droższe od tradycyjnych, ale posiadają szczególne właściwości i są bardzo trwałe. Przede wszystkim cechują się bardzo dużą elastycznością. Materac dostosowuje się do Twojej budowy ciała i kręgosłup może się ułożyć w neutralnej dla niego pozycji. Sprzyja też właściwemu krążeniu i nie zakłóca prawidłowego obiegu krwi. Pamiętaj jednak, że odpowiednie rezultaty uzyskasz jedynie dzięki materacowi wykonanemu w 100% z naturalnego kauczuku, gdyż tylko on zapewnia w pełni zdrowotne właściwości.

Staraj się też unikać zbyt dużych poduszek. Mogą być one przyczyną bolesnych napięć w karku i barkach. Poduszka nie może też być zbyt miękka. Głowa powinna zapadać się do tego stopnia, aby utworzyć w miarę linię prostą między głową, szyją i plecami. Możemy wybierać między poduszkami do spania na plecach lub na boku. Najlepsza będzie specjalna poduszka ortopedyczna koniecznie z wgnieceniem na szyję i głowę, które zapewniają odpowiednie ułożenie głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa. Poduszka ergonomiczna wykonana jest ze specjalnego tworzywa, np. pianki termo-elastycznej, która dopasowuje się do kształtu Twojej głowy.

Teoretycznie nie ma idealnej pozycji do spania, ale podobno najlepsze jest spanie na boku – tak zwana pozycja embrionalna. Dodatkowo, aby złagodzić bóle, możesz ułożyć poduszkę lub koc między kolanami, co zapewni rozłożenie kręgosłupa na kształt litery S. Jest to jeszcze bardziej przydatne, gdy preferujesz leżenie na plecach. Jeśli najbardziej podczas snu bolą Cię dolne partie kręgosłupa możesz podłożyć koc lub poduszkę w okolice krzyża i tym samym zapewnić podparcie dla tego odcinka kręgosłupa. Zaleca się też od czasu do czasu zmienianie pozycji podczas spania.

Ważne jest też abyś nie nadwyrężał kręgosłupa podczas kładzenia się i wstawania. Po nocy staraj się wstawać z łóżka stopniowo. Kiedy mięśnie są jeszcze zastane, kręgosłup nie jest przygotowany na nagły wysiłek. Nie należy gwałtownie siadać ani prostować się. Najprostszym ćwiczeniem jest przeciąganie się przed wstaniem z łóżka – niewymagająca i bardzo cenna gimnastyka.

W razie bólu pleców nie kładź się na płasko. W pozycji leżącej dolegliwości jeszcze bardziej się nasilają. Lepiej wówczas usiądź z wyprostowanymi plecami na stosunkowo twardym krześle lub ułóż się w tak zwanej pozycji krzesełkowej – połóż się na plecach z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych. Obydwa te ćwiczenia skutecznie rozluźniają mięśnie.

Mam nadzieję, że moje rady okażą się dla Ciebie przydatne.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Artur Nowakowski

Komentarze:

1. Dorota

Witam, zarówno ja jak i mój mąż mamy problemy z bólami kręgosłupa. Oboje chodzimy na masaże do manualnego lekarza i właśnie on powiedział nam, że materac czym bardziej twardszy tym lepszy, z artykułu wynika jednak inaczej-okazuje się, że materace, które dopasowują się do krzywizn ciała są lepsze-chyba każdy powinien spróbować co komu pomoże. My kupiliśmy rok temu bardzo twardy materac i mąż na innych po prostu się nie wysypia (jeżeli gdzieś wyjeżdżamy), bóle się zmniejszyły i on sam czuje się lepiej. Spanie na boku w naszym przypadku też w grę nie wchodzi, mężowi bardzo cierpnie wtedy ręka, a znowu ja w takiej pozycji nigdy bym nie zasnęła. Nasze bóle kręgosłupa zaczęły się nie od siedzącego trybu życia a wręcz przeciwnie, zbyt intensywnie, bez konsultacji z trenerami chodziliśmy na siłownię plus ja dodatkowo na fitness. Zła postawa przy wykonywaniu ćwiczeń dały swoje odbicie w bólach kręgosłupa. Wszystkim życzę przemyślanych kroków w drodze po swoje zdrowie.Pozdrawiam

2. Artur Nowakowski

Ma Pani rację, wszystko zależy od konkretnego przypadku. Po pierwsze dla ciężkich osób bardziej odpowiedni może okazać się twardy materac - najważniejsze jest, aby kręgosłup odpowiednio ułożył się podczas snu. Gorzej jeśli lekka osoba śpi na zbyt twardym materacu, bo wtedy kręgosłup niebezpiecznie się wykrzywia. Materac lateksowy również może być wykorzystywany przez ciężkie osoby, ale musi być
odpowiednio wysoki. Ważną sprawą jest również rodzaj dolegliwości: na wady postawy (np. skolioza) najlepszy jest materac o dużej elastyczności punktowej, czyli m.in. lateksowy, ale przy niektórych przypadłościach, takich jak "wypadający dysk" najlepszy będzie stabilny materac, raczej twardszy. Cierpnąca ręka może być skutkiem zbyt twardego materaca, który ogranicza przepływ krwi pod naciskiem ciała na materac. Jeśli zatem Pani nie wysypia się na zbyt twardym materacu, może warto wypróbować materac lateksowy lub termoplastyczny? Najważniejsze, aby dostosować materac do swoich predyspozycji i wymagań. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i pozbycia się wszystkich bóli związanych z kręgosłupem. Pozdrawiam!

3. Daria

Witam. Ja też mam problemu z bólem kręgosłupa i nic mi nie pomaga i pana rady mi pomogły zrobiłam tak jak pan kazał i jest bardzo dobrze... Bardzo dobrze się czuje. Pan to powinien być lekarzem, bo pan się na tym zna i wie co jest dobre

4. Sebastian

Witam. Cierpię na bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym. Kupiłem jakiś czas temu materac kieszonkowy powleczony pianką termoelastyczną i od tej pory bóle pleców jeszcze się zwiększyły...
Odkryłem, że dużo lepiej się czuję śpiąc w salonie na kanapie. Kanapa nie ma żadnego wypasionego stelaża ani materaca, tylko zwykłą piankę o grubości 8 cm położoną na zwykłej, drewnianej płycie. Śpi mi się na tym naprawdę świetnie a rano nic mnie nie boli, tak więc nie ma chyba żadnych uniwersalnych rozwiązań i każdy musi dopasować łóżko do specyficznych potrzeb własnego ciała. Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz:

Treść komentarza:

Twój podpis: